Број случајева преваре и погрешног означавања маслиновог уља достигао је рекордан ниво у Европској унији, а само у прва три месеца ове године забележено је 50 инцидената. Претпоставља се да су до тога довели пораст трошкова, али и пад нивоа производње условљен климатским променама, па је дошло до појаве паралелног тржишта, пише "Гардијан".
Цена маслиновог уља се више него удвостручила од 2018. године, уз производњу погођену екстремним временским приликама изазваним климатском кризом и другим факторима.
Како је цена порасла, тако је растао и број случајева погрешног означавања, потенцијалних превара и безбедносних инцидената који укључују контаминирана уља.
У првом кварталу 2018. ЕУ је забележила само 15 таквих случајева, док је у истом периоду ове године дошло до троструког повећања.
Међутим, ови случајеви су само они које су државе чланице откриле и пријавиле Генералном директорату ЕУ за здравство и у тај број нису урачунати домаћи случајеви, па се претпоставља да је број превара знатно већи.
Извештаји о инцидентима укључивали су уља контаминирана недозвољеним супстанцама као што су пестициди, минерална уља и један случај где су откривени фрагменти стакла.
Такође је било много случајева где је екстра девичанско маслиново уље оцењено као фалсификовано, на пример мешањем са уљима лошијег или јефтинијег квалитета, случајева где је девичанско маслиново уље означено као екстра девичанско и неколико случајева погрешног или лажног означавања порекла.
Као један од примера лист наводи Немачку, где је у фебруару забележен случај уља из Израела чији се квалитет сматра неприкладним за људску исхрану без даље рафинације, а који се продавао као "екстра девичанско маслиново уље".
ЕУ је увела нова правила о провери усаглашености маркетиншких стандарда за маслиново уље, као и методе за његову анализу, у јулу 2022. године.
"Годишњи већи пријављени број обавештења доказ је боље размене надлежних органа држава чланица и њихове будности према преварама у ланцу пољопривреде. Комисија има нулту толеранцију на превару. У циљу обезбеђивања квалитетног маслиновог уља потрошача у ЕУ, Комисија организује годишње радионице и подстиче сарадњу између земаља ЕУ како би се осигурало да се ове провере правилно спроводе и обезбедила размену релевантних информација за оне који раде на маслиновом уљу", рекао је портпарол Европске комисије.
Професор безбедности хране на Квинс универзитету у Белфасту Крис Елиот рекао је да иако последице конзумирања контаминираног маслиновог уља могу бити озбиљне, мало је вероватно да ће се оно појавити на полицама великих супермаркета.
"Већина људи који варају вероватно ће то учинити у областима где нема надзора. Мала предузећа или прехрамбене услуге су подложније превари", рекао је Крис Елиот.
Како наводи "Гардијан" глобално загревање довело је до пада нивоа производње маслиновог уља последњих година. То је утицало на пораст цена маслиновог уља, па је тако 100 литара екстра девичанског маслиновог уља из Хаена у Шпанији коштало 787 евра у новембру прошле године, у односу на 262,50 евра, колико је било пре пет година.