Економија

Аустрија планира да се у потпуности одрекне руског гаса до 2027.

Овакав потез је наводно диктирала Зелена алтернатива, која је део владајуће коалиције, и остала је последња препрека у преговорима о новој безбедносној стратегији
Аустрија планира да се у потпуности одрекне руског гаса до 2027.www.globallookpress.com © © Uwe Koch/ Eibner-Pressefoto via

Аустријска владајућа коалиција наводно се сложила да у потпуности обустави снабдевање те земље руским гасом до 2027. године, пренео је "Куријер", позивајући се на нацрт документа.

Одлука је донета у складу са политиком Брисела и има за циљ смањење зависности "од увоза руских енергената како би се привреда и домаћинства заштитили од нових ризика цена и снабдевања", наводи се у тексту. "Куријер" је такође навео да руски државни енергетски гигант Гаспром испоручује између 80 и 90 одсто аустријског гаса.

"Председница Европске комисије се обавезала на постепено укидање испорука руског природног гаса у целој Европи до 2027. године. Аустрија је такође посвећена овим циљевима", наводи се у документу.

Постепено укидање руског гаса део је опште стратегије за трансформацију енергетског система, истиче се даље.

"Она подједнако узима у обзир декарбонизацију, сигурност снабдевања и приступачност за домаћинства, предузећа и индустрију. Посебна пажња се мора посветити томе да се домаћинствима и предузећима пружи најбоља могућа подршка у овој промени", пише у тексту.

Овакав потез је наводно диктирала Зелена алтернатива, која је део владајуће коалиције, и остала је последња препрека у преговорима о новој безбедносној стратегији, коју је Влада планирала да усвоји до краја прошле године.

Аустријска народна партија (ОВП) је наводно пристала на захтев у замену да Зелени одобре министра финансија Магнуса Брунера као аустријског кандидата да буде европски комесар у наредном мандату.

Савезна канцеларија сада треба да финализује аустријску безбедносну стратегију која ће наводно бити представљена у наредним недељама.

У међувремену, остаје нејасно како ће земља постићи поступно укидање до 2027. године, с обзиром на то да је Социјалдемократска партија Аустрије (СПО), друга највећа странка у парламенту, недавно одбацила закон о гасу Зелених и да је уговор са Гаспром претходна влада продужила до 2040. године.

Некада главни снабдевач ЕУ гасом, Гаспром је последњих месеци повећао увоз природног гаса у Европу за скоро четвртину. Нивои су драматично опали 2022. године након западних санкција и саботаже гасовода Северни ток.

ЕУ је замењивала снабдевање увозом ЛНГ-а из других земаља, укључујући САД, који је постао главни извор гаса за блок. Ово је довело до значајног повећања трошкова за европске потрошаче.

У међувремену, Русија је преусмерила испоруке гаса на исток, повећавши продају са Пекингом за скоро половину онога што је испоручено пре 2022. године.

image