Цене природног гаса у западној Европи наставиле су да расту у понедељак, показују подаци Лондонске интерконтиненталне берзе (ИЦЕ).
Цена гасних фјучерса за испоруку у септембру на холандској ТТФ берзи порасла је за неких шест одсто на 490 долара за хиљаду кубних метара, или 42,82 евра по мегават-сату у домаћинствима, пре него што је благо пала. Последњи пут су гасни фјучерси били на овом нивоу почетком децембра.
Цене гаса почеле су да расту прошле недеље, баш када су украјинске снаге започеле прекогранични упад у руску Курску област.
Руски медији наводе да су инвеститори забринути због могућег утицаја сукоба на транзит руског гаса у ЕУ преко украјинске транзитне мреже.
Један од градова погођених сукобима је Суџа, који се налази на неких девет километара од границе. У граду се налази последња преостала мерна станица за гас између Украјине и Русије.
Санкције које је Брисел увео Русији због сукоба у Украјини до сада нису биле усмерене на снабдевање гасом из гасовода. Многе земље чланице Европске уније, укључујући Пољску, Бугарску, Финску, Холандију и Данску договориле су се да зауставе увоз. Међутим, Аустрија, Мађарска, Словачка и Италија и даље увозе руски гас из гасовода.
Словачка је прошле недеље саопштила да су "испоруке руског гаса преко Украјине ка Словачкој озбиљно угрожене" сукобом.
Споразум о транзиту гаса између "Гаспрома" и Украјине истиче крајем ове године, а Кијев је поручио да не планира да га продужава. Прошлог месеца је објављено да неколико земаља ЕУ расправља о начинима да се дозволи наставак протока гаса преко украјинске транзитне мреже након 2024.