Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је да је од јутрос на обилазници око Београда, као и на још неколико деоница на ауто-путевима забрањено претицање за камионе.
"На обилазници око Београда као и на појединим деоницама на српским ауто-путевима од јутрос је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре забранило претицање камионима. На овим деоницама камиони више не смеју да претичу ни једни друге као ни путничка возила. Поставили смо саобраћајне знаке који упозоравају возаче камиона на деонице на којима је забрањено претицање. Желимо да искоренимо лошу навику возача камиона, који претицањем доводе у опасност и свој и туђ живот", истакао је Весић.
Забрана претицања за камионе јасно је обележена саобраћајном сигнализацијом, а постављена је на више деоница на ауто-путевима.
"Реч је о деоницама од петље Београд до петље Бубањ поток, односно на обилазници око главног града, као и на делу од петље Ковиљ до петље Бешка, у зони моста "Бешка" преко Дунава. Забрана важи на делу ауто-пута Е-75 од петље Стара Пазова до петље Пожаревац, као и од петље Предејане до петље Владичин Хан, у зонама мостова Џемин До и Врла", навео је министар.
Камиони не смеју да претичу ни између петље Сурчин југ и петље Уб, нити од петље Шимановци до петље Београд, као ни између петље Хртковци до Шапца, односно до краја изграђене брзе саобраћајнице.
Весић је прецизирао да је постављено 140 знакова саобраћајне сигнализације на свим овим деоницама, којима ће се регулисати забрана претицања теретних возила.
Указао је да је анализом безбедности у саобраћају на појединим деоницама ауто-путева и других саобраћајница са великим оптерећењем показано да њима дневно прође од 20.000 до 46.000 возила, међу којима је 15 до чак 30 одсто камиона као и да је евидентиран велики број саобраћајних незгода у којима су учествовала теретна возила.
Навео је да је од 2016. до 2022. године 805 теретних возила учествовало у саобраћајним незгодама у Србији.
"Зато је ово тек почетак. Да бисмо променили ову црну статистику донета је ова мера. Пратићемо ефекте које имамо у саобраћају у наредном периоду и на основу тога донећемо одлуку да ли ће претицање теретњацима бити забрањено на још неким деоницама ауто-путева. Претицање теретњака на ауто-путевима како међусобно тако и путничких возила успорава саобраћај, али пре свега угрожава безбедност свих возача. Хоћемо да сачувамо животе људи и да подигнемо безбедност на још виши ниво", поручио је министар Весић.
Вредност набавке и постављања саобраћајне сигнализације износи 3,5 милиона динара без ПДВ-а.