Економија

Америка неће моћи да се задужује као што је навикла? Државне обвезнице САД нису сигурне као раније

Ове велике куповине не одговарају пореским обвезницима, али субвенционишу власнике обвезница и могу да подстакну владе да прецене свој прави фискални капацитет, наводи се у истраживању које је представио ФЕД
Америка неће моћи да се задужује као што је навикла? Државне обвезнице САД нису сигурне као ранијеGetty © Alex Wong/Getty Images

Иако су дуго сматране за "сигурно уточиште", америчке државне обвезнице су овај став инвеститора довеле у питање током и након пандемије ковида 19, показујући да се дуг САД разликује од дугова Немачке, Британије, Француске или великих финансијских корпорација, преноси Ројтерс.

То је кључни налаз новог истраживања, које је представљено на истраживачкој конференцији ФЕД-а у Канзас Ситију. Како показује ово истраживање, америчка влада већ предуго ужива "превелике привилегије" у позајмљивању новца на глобалном тржишту, док дефицит у савезном буџету не престаје да расте. Осим тога, овај дуг ће наставити да расте, без обзира на то ко ће бити изабран за председника САД.

Роберто Гомез Крам са Њујоршког универзитета, Хауард Кунг са Лондонске пословне школе и Хано Лустиг са Универзитета Стенфорд такође су довели су у питање став да је министарство у том периоду било нефункционално, као што су то тврдиле Федералне резерве када су покренуле масовну куповину обвезница.

"Као одговор на ковид, изгледа да су инвеститори Министарства финансија прешли на ризичнији модел дуга", закључили су аутори истраживања.

Истраживачи су пратили "понашање" хартија од вредности Министарства финансија током пандемије 2020. године, када су приноси порасли, не само за амерички дуг, већ и за обвезнице које су издавале друге државе, широм света.

Како су навели, Федералне резерве САД реаговале су на скок приноса Министарства финансија купујући обвезнице како би повратили ред на тржишту дуга. Федералне резерве су исто урадиле и током глобалне финансијске кризе.

"У режиму ризичног дуга, процене ће зависити од шокова у државној потрошњи, који могу да укључују велике промене приноса на тржиштима обвезница", навели су истраживачи.

"У таквом окружењу, велике куповине средстава централних банака, као одговор на велико повећање државне потрошње, имају непожељне последице на јавне финансије", додали су они. "Ове велике куповине, које пружају привремену подршку ценама, не одговарају пореским обвезницима, али субвенционишу власнике обвезница и, такође, могу да подстакну владе да прецене свој прави фискални капацитет." 

Извештај је узбуркао духове, а званичници Министарства финансија су рекли да је потребно узети у обзир неизвесност коју је створила пандемија, као и чињеницу да је без проблема финансирано стотине милијарди долара фискалног одговора и да су у скорије време приноси на америчке обвезнице падали чак и уз наставак велике потрошње.

image