Економија

Америчка индустрија челика очекује оживљавање потражње 2025

Са смањењем каматних стопа, очекује се да ће изградња повећати апетит за челиком
Америчка индустрија челика очекује оживљавање потражње 2025Getty © Monty Rakusen

Извршни директори америчке индустрије челика оптимисти су да ће потражња за овим материјалом оживети следеће године, после слабе потражње и ниских цена које су жестоко утицале на ову индустрију 2024.

Разлог за оптимизам лидери индустрије виде у опоравку америчке економије који се огледа у великим инфраструктурним пројектима и смањењем камата, што подстиче потрошњу.

"Ако је економија добра, ако људи купују машине за прање веша, купују аутомобиле, купују куће и граде пословне зграде", објаснио је Мајк Барнет, председник "Гранд стил продуктса", центра за услуге у индустрији челика. "То је заиста добро за нас."

Америчком индустријом челика ове године доминира "Нипон стил" корпорација која је преузела "Ју-Ес стил", највећег произвођача у земљи. Уговор вредан 14,1 милијарду долара последица је оптимизма јапанске компаније у погледу раста привреде САД, објашњава "Блумберг".

Ипак, упркос потенцијалу за већу потрошњу на велике енергетске пројекте због владиних подстицаја, виши трошкови позајмљивања су били кочница за производњу и економски раст. Потражња челика у првој половини ове године износила је 50,9 милиона тона, што је за око 0,4 одсто мање него у истом периоду пре годину дана, показују подаци америчког Института за гвожђе и челик.

Референтни амерички фјучерси челика пали су за 37 одсто од почетка године, а раније током лета достигли су најнижи ниво од децембра 2022.

Сигнали који стижу из Федералних резерви да би могли да смање каматне стопе у септембру, подстакли су наде да би у секторима који се ослањају на челик могло да дође до преокрета.

Упркос оптимизму, виши аналитичар челика ЦРУ Александра Андерсон и даље види изазове пред индустријом. Нове фабрике челика требало би да се отворе наредних месеци у САД - укључујући нову фабрику компаније "Ју-Ес стил" у Арканзасу - и прете да надмаше раст потражње.

Према Америчком институту за гвожђе и челик, производња сировог челика у САД порасла је прошле године за 1,1 одсто и достигла 89,7 милиона нето тона.

Америчка индустрија такође има текућих трговинских проблема, укључујући пад глобалних цена због превелике количине кинеског челика и прилива јефтиног страног челика упркос царинама. Још једна непознаница су председнички избори у САД.

"Једна од карактеристика америчких избора је да су инвеститори мало узнемирени и опрезни уочи избора", рекао је Том Прајс, виши аналитичар робе у "Панмур либеруму". "Какав год био резултат, Трамп или Харис, уследиће олакшање после избора."

image