Лондон у страху од Пекинга: Британска индустрија челика позива на протекционистичке мере против Кине

Лоби група "УК стил" тврди да ће се земља суочити са "ивицом литице" 2026. када нестане тренутне заштите

Индустрија челика у Великој Британији позвала је владу да размотри увођење нових  протекционистичких трговинских мера јер им прети "поплава" увезеног челика због кинеске производње.

"УК стил", лобистичка група, наводи да глобална индустрија има 543 милиона тона вишка челика, 70 пута више него што Велика Британија користи сваке године. Група је у анализи навела да ће се Велика Британија суочити са "ивицом литице" 2026. када тренутна заштита нестане.

Герет Стејс, генерални директор "УК стила", рекао је да Велика Британија треба да "избалансира међународне обавезе са националним интересом" и делује да заштити индустрију, или ће се у супротном суочити са изгледом да недавна британска улагања у индустрију челика буду "узалудна", пише "Гардијан".

Уједињено Краљевство тренутно има такозване заштитне мере за челик које ограничавају преусмеравање јефтиног челика у Британију. Оне су уведене 2018. како би спречили преусмеравање кинеског челика након што је тадашњи председник Доналд Трамп увео царине на увоз у САД. Међутим, заштитне мере истичу 2026. године и не могу бити продужене према правилима Светске трговинске организације (СТО).

Велика Британија ипак жели да размотри заштиту своје индустрије челика без обзира на то.

Чињеницу да је индустрија челика на Острву пред умирањем, с обзиром на незаинтересованост власти да помогну и чињеницу да је челичана "Порт Талбот" угасила своје високе пећи, лобисти нису поменули. Али јесу дежурног кривца за све - Кину.