Дан менталног здравља: Стрес и депресија пуно коштају и раднике и послодавце

Готово сваки радник у Србији, чак 94 одсто, препознаје да се суочава са неким од проблема попут стреса, анксиозности, депресивности или усамљености

Нездрави услови, укључујући стигму, дискриминацију и изложеност ризицима као што су узнемиравање и други лоши услови рада, могу представљати значајне ризике, утичући на ментално здравље, укупан квалитет живота и последично на учешће или продуктивност на послу, оцењује Светска здравствена организација поводом Светског дана менталног здравља, који се обележава данас.

Сваке године српска привреда много губи због проблема запослених попут стреса, анксиозности, депресивности, усамљености, брачних и породичних мука које доносе на посао. Готово сваки радник у Србији – чак 94 одсто, препознаје да се суочава са неким од ових проблема. Више од пола њих признаје да су се они одразили на њихов учинак на послу.

Ово су забрињавајући подаци недавног истраживања "Шта то ради запослене", које су током јуна и јула спровели "Инспира група", "Осигураник", "Резилиент" и "Тим Центар", подстакнути чињеницом да се ментално здравље намеће као важан фактор који утиче на продуктивност запослених, па чак и пословне резултате компанија.

Овог Светског дана менталног здравља, СЗО се уједињује са партнерима како би истакла виталну везу између менталног здравља под слоганом "Ментално здравље и посао".

"Безбедно, здраво радно окружење може деловати као заштитни фактор за ментално здравље. Од суштинског значаја је да владе, послодавци, организације које представљају раднике и послодавце и остале одговорне за здравље и безбедност радника раде заједно на побољшању менталног здравља на раду", наводе из ЗСО.

Истраживање "Шта то ради запослене" сведочи и да све више компанија у Србији схвата да је задовољан, безбрижан и мотивисан радник, једнако важан као и физички здрав, иако и даље има много менаџера и директора који углавном нису свесни проблема, ни последица по учинак радника и пословање фирме.

Не само код нас, и у свету се након пандемије бележи пораст проблема у вези са менталним здрављем. Резултати истраживања показују да је стрес први у топ пет проблема за чак 72 одсто радника, док се сваки други суочава са недостатком енергије, падом расположења, повећаном бригом и мањком мотивације.

"Чак 79 одсто запослених није задовољно својим балансом између пословних и приватних обавеза, a 73 одсто радника изјављује да компанија не подржава у довољној мери њихово ментално здравље и благостање", истиче се у истраживању "Шта то ради запослене".