Економија

Народна банка Србије направила паузу: Опрез због цена нафте

Народна банка Србије је ове године три пута смањивала референтну каматну стопу – у јуну, јулу и септембру, и то са 6,50 на актуелних 5,75 одсто
Народна банка Србије направила паузу: Опрез због цена нафтеGetty © Silas Stein

Извршни одбор Народне банке Србије одлучио је на данашњој седници да референтну каматну стопу задржи на нивоу од 5,75 одсто. На непромењеним нивоима су задржане и каматне стопе на депозитне (4,5 посто) и кредитне олакшице (7 одсто), саопштили су из НБС.

Како су навели, приликом доношења одлуке да задржи референтну каматну стопу на непромењеном нивоу, Извршни одбор је истакао да је референтна каматна
стопа од јуна смањена за укупно 75 базних поена и да ће се ефекти
досадашњег ублажавања монетарне политике манифестовати и у наредном
периоду.

Народна банка Србије је ове године три пута смањивала референтну каматну стопу – у јуну, јулу и септембру, и то са 6,50 на актуелних 5,75 одсто.

"Извршни одбор је нагласио да је, и поред повратка инфлације у границе циља и наставка њеног кретања у оквиру ових граница, неопходно наставити са спровођењем опрезне монетарне политике Народне банке Србије имајући у виду непредвидивост макроекономских дешавања у међународном окружењу и раст геополитичких ризика, као и њихов утицај на светске цене енергената и других примарних производа", наводи се у саопштењу НБС.

Они напомињу да је досадашњи раст цене сирове нафте на светском тржишту био је ограничен, захваљујући пре свега доброј снабдевености и знатним залихама на глобалном нивоу, али да је изражена забринутост да би даља ескалација сукоба на Блиском истоку могла да поремети токове нафте из овог кључног извозног региона и да доведе до знатнијег раста светске цене нафте у наредном периоду. То би могло да се одрази на инфлацију на глобалном нивоу и темпо ублажавања монетарних политика централних банака и услове финансирања на међународном тржишту.

С друге стране, Извршни одбор очекује да ће повећање кредитног рејтинга Србије
допринети нижој премији ризика земље и повољнијим условима финансирања, што ће пружити подршку даљем расту расположивог дохотка за инвестиције и потрошњу, а тиме и привредном расту.

Опрезност монетарне политике је такође потребна и због овогодишње домаће пољопривредне сезоне, која је била под утицајем неповољних временских услова и суше током летњих месеци, што се одражава на смањену понуду пољопривредних производа и њихове више цене.

image