У Србију долази све више радника из разних крајева света. Према подацима Националне службе за запошљавање, од јануара до 10. октобра издато је 16.124 дозволе за рад страним држављанима. Незванично, много их је више.
Оно што је била свакодневица многих европских градова све чешће је и српска. У услужним делатностима све су бројнији странци, па се и у београдским ресторанима наручује на енглеском.
За послове за које нема радника, решење се тражи кроз Закон о запошљавању странаца. Радна група први пут прави листу од 50 до 100 дефицитарних занимања која могу да раде странци.
"По садашњим прописима, послодавац може да добије потврду од Националне службе за запошљавање да не постоји домаћи држављанин који одређени посао може да ради. Међутим, (особе које су квалификоване за) занимања која се нађу на тој листи моћи ће без тога да запосле", објашњава Јелена Јевтовић из Уније послодаваца Србије.
Наводи да се раде анализе за разнолика занимања, од грађевинских инжењера, електроинжењера, инжењера електротехнике, па до грађевинских послова. Додаје да и Немачка има исти проблем.
Немачка је прошле године усвојила закон о имиграцији стручних радника и олакшице за улазак на немачко тржиште рада, донекле и независно од формалних квалификација.
Дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић каже да, ако се изузме време пандемије вируса корона, за петину се повећава број људи који добијају посао и долазе да живе у Немачку.
"Од тих 419.000 људи практично је сваки четврти са Западног Балкана – око 105.000, међу којима је око 21.000 људи из Србије. Већина њих долази на основу западнобалканског правила које омогућава држављанима земаља региона да дођу у Немачку и без признатих стручних квалификација и знања језика уколико пронађу посао", истиче Радичевић
Колико је радника напустило Србију, привремено или трајно, није познато јер многи раде на црно.