Нервоза на тржишту гаса у Европи: Прекид производње у Норвешкој диже цене
Цене гаса у Европи попеле су се на највиши ниво у години, пошто прекид производње у тренутно "кључном снабдевачу Норвешкој погоршава забринутост тржишта због тензија на Блиском истоку".
На берзи у Амстердаму цена је порасла чак 3,6 одсто на 43,68 евра по мегават-сату, што је највише од децембра прошле године. Повећање долази упркос необично високом нивоу гаса у складиштима у ЕУ, која су скоро пуна. "Фајненшел тајмс" наводи да нагли раст цена указује на сталну осетљивост Европе на поремећаје у снабдевању након што је у великој мери наводно успела да се дистанцира од руског гаса, што покушава у уради од почетка сукоба у Украјини 2022.
"Нервоза на тржишту ступа на снагу", рекао је Јуриј Онишкив, стручњак за енергетику.
Испад у Норвешкој почео је у уторак, када је државна енергетска компанија "Еквинор" саопштила да је обустављена производња гаса на једној од њених платформи након упозорења о диму у објекту. Компанија је саопштила да "смањење извоза гаса као резултат овог инцидента неће имати последице на обавезе према купцима".
Норвешка је заменила Русију као највећи снабдевач ЕУ гасом, обезбеђујући око 30 одсто укупног увоза блока.
Европа је такође заменила руско снабдевање гасоводима увозом течног природног гаса морским путем, а тај правац је осетљивији на тензије између Израела и Ирана, с обзиром да 20 одсто глобалних залиха ЛНГ пролази кроз Ормушки мореуз.
Континент такође треба да се такмичи са Азијом за ограничене залихе ЛНГ-а, што значи да цене у Европи морају да порасту да би подстакле трговце да пошаљу терет на његове обале. Конкуренција је најжешћа током хладнијих месеци, када расте потражња за грејањем. Сам гас у складишту није довољан да задовољи зимске потребе Европе.
Лора Пејџ, менаџер за увид у ЛНГ у компанији за анализу робе Кплер, рекла је да трговци такође гледају на будућност испорука руског гаса у Европу преко Украјине. Та рута и даље чини око 5 одсто испорука гаса у ЕУ, али споразум између Украјине и Русије о омогућавању транспорта гаса биће завршен крајем децембра. Трговци очекују да неће бити потписан нови уговор.
Упркос недавном повећању, цене гаса су и даље далеко испод нивоа од преко 300 евра/МВх погођених током кризе која је уследила након избијања рата у Украјини.