Споразумом који су потписали министар пољопривреде Александар Мартиновић и представници више удружења пољопривредника усаглашено је да ће Министарство пољопривреде исплатити додатних 10.000 динара свима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у 2024. години, у року од 30 дана, саопштило је ресорно министарство.
Усаглашено је и да ће се изменом Закона о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју прописати регрес за сертификовано семе до 17.000 динара по хектару, да ће јавни позив за подношење захтева за остваривање права на регрес за сертификовано семе бити расписан најкасније до краја априла 2025. године и да ће се исплатити уредно поднети захтеви у року од 30 дана, а да ће уредно поднети захтеви за основне подстицаје у биљној производњи у 2025. години, у износу од 18.000 динара по хектару, бити исплаћени најкасније до 1. априла 2025. године.
Споразумом је одређено и да износ повраћаја средстава која се могу остварити путем права на рефакцију у 2025. години неће бити мањи него током 2024. године, а да ће Министарство пољопривреде са представницима Министарства финансија размотрити могућност измене закона којим се уређују акцизе, и то у делу који се односи на могућност повећања износа повраћаја средстава која се могу остварити путем права на рефакцију акцизе.
Једна од тачака споразума односи се на то да ће састав радне групе за координацију активности унапређења робно-тржишног пословања пољопривредним производима бити ажуриран, те да ће у њеном раду активно учествовати и представници Министарства пољопривреде и представници наведених удружења пољопривредника. Прописаће се рокови у којима ће се поступати, а Министарство пољопривреде ће редовно извештавати јавност о свим активностима ове радне групе.
Усаглашено је и да пољопривредници могу да се обрате директно банкама у којима имају отворене рачуне, у циљу договора око олакшица у отплати кредита, у виду омогућавања додатног грејс периода или продужења рока отплате кредита, а на основу дописа који је Народна банка Србије упутила 8. марта 2024. године свим банкама, са циљем да понуде уступке пољопривредницима. Министарство пољопривреде континуирано ће разговарати са представницима банака о могућности увођења мораторијума на пољопривредне кредите по захтеву кредитног дужника – пољопривредника.
Договорено је и да ће радна група за утврђивање модалитета за решавање проблема коришћења пољопривредног земљишта без правног основа, односно пољопривредног земљишта на којем нису решени имовинскоправни односи, у циљу остваривања права на подстицаје наставити с радом.
Министарство пољопривреде ће након завршетка јавног позива за евидентирање фактичког обрађивања пољопривредног земљишта, који је расписан 15. октобра ове године, урадити анализу финансијских ефеката и размотрити могућност измене Закона о пољопривреди и руралном развоју.
Утврђено је и да ће се најкасније до краја октобра 2024. године исплатити сви уредно поднети захтеви на основу Уредбе о финансијској подршци пољопривредним произвођачима шећерне репе рода 2023. године.
Споразум су са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Александром Мартиновићем потписали представници Удружења пољопривредних произвођача Суботице, Савеза удружења пољопривредника Баната, Удружења пољопривредника Арадац, Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије, Удружења грађана "Доловачки паори" Долово и Удружења "Банатска црница".
Њиме је, како је саопштено из Министарства, прецизирано да ће удружења пољопривредника која су потписници споразума сву комуникацију са Министарством пољопривреде у будућности наставити мирним путем, без изласка на улице и блокирања путева, као и то да у случају поштовања одредаба овог споразума неће постављати додатне захтеве.
Две стране су се обавезале да ће савесно и одговорно испунити све обавезе прописане Споразумом и да ће наставити интензивну комуникацију око мера за унапређење пољопривредне политике, а што не искључује могућност закључења нових споразума.