Деценијама развијамо економске односе са Кином и Русијом и данас можемо рећи да су те две земље међу нашим најважнијим економским партнерима. То је објективна реалност и Србија је веома заинтересована за развој дијалога са БРИКС-ом. Време ће показати како ће се наше европске интеграције развијати у наредних неколико година. То је у интервјуу за ТАСС изјавио министар за међународну економску сарадњу у Влади Србије Ненад Поповић.
Он је рекао да је сигуран да је за Србију веома важно да развија сарадњу са земљама БРИКС-а, јер ће то имати најбољи позитиван утицај на нашу економију и друштвено.
"Имамо одличне односе, на пример, како са Русијом и Кином, тако и са новим чланицама, попут УАЕ. Чинимо све што је могуће да развијамо односе са Саудијском Арабијом, и са Јужном Африком, и уопште са целим афричким континентом. Постоји потенцијал за развој односа са Ираном, али сарадња није толико развијена са удружењем у целини као са појединачним земљама", рекао је Ненад Поповић.
Он је рекао да би лично волео да Србија буде земља партнер БРИКС-а, јер је то удружење најбрже растућа економска асоцијација на свету и нагласио да немамо отворено политичко питање ни са једном земљом БРИКС-а.
"Они поштују наш територијални интегритет, нашу независну и слободну политику. И не дају нам упутства, већ ми сами водимо свој вектор економског развоја. Србија је данас најбрже растућа привреда на Балкану. Од свих инвестиција које долазе на Балкан, 60 одсто иде у Србију, а 40 одсто у све остале земље. Ми смо и економски лидери у овом балканском свету", проучио је Поповић.
Он је додао је Србија једина земља у Европи која није увела санкције Русији и да 90 одсто становништва у Србији не жели увођење санкција Москви, па "чак и они који су за улазак у Европску унију".
"Могу да кажем апсолутно одговорно да Србија никада неће увести санкције Русији, јер је жеља нашег народа да ми и Руска Федерација останемо најближе државе. Сматрамо Русе својом браћом. Тако се осећа народ, па тако и свака власт која своју политику води на основу интереса свог народа, а не неких страних фактора", истакао је Поповић.
Министар је подсетио да је и Србија била жртва санкција и НАТО бомбардовања пре 25 година.
"Србија никада неће бити чланица НАТО-а. Водимо независну и слободну политику. Упркос томе, спремни смо да идемо ка европским интеграцијама, али не желимо да зауставимо развој наших билатералних односа са земљама БРИКС-а", истакао је министар.
"Не знам како ће бити у Европи, Србија има довољно гаса"
Напоменуо је да Србија добија најјефтинији гас из Руске Федерације и да то значајно помаже привредном развоју.
"Веома је важно рећи да Србија добија прилично велику количину гаса, ми добијамо скоро сав гас из Руске Федерације. Важно је да, по одлуци вашег председника Владимира Путина у договору са нашим председником Александром Вучићем, Србија данас добија гас по најповољнијој цени у Европи. Очекујемо да ова зима, која ће бити прилично тешка, прође мирно – биће довољно гаса за Србију. Не знам како ће бити у Европи, али имаћемо довољно, то је обећање које смо добили: менаџмент 'Гаспрома' и 'Србијагаса' раде на томе. Српски народ, привредници и држава очекују продужење овог споразума, такође по најповољнијим условима. Сигуран сам да за то не би требало да буде препрека у будућности", сматра Поповић.
Он је истакао да је руски "Гаспром" један од највећих инвеститора у Србији, који је много уложио у развој потпуно нове Рафинерије нафте Панчево, "најсавременије фабрике у Европи и највеће на Балкану".
"Многи људи желе да нам наметну алтернативе гасу, али ми добијамо најјефтинији гас из Русије. Он нема алтернативу. Ово гарантује нашу енергетску сигурност. Ова и наредна зима могу бити веома тешке, али имамо загарантоване залихе гаса. Компанија 'Гаспром њефт' је највећи порески обвезник у Србији, то је веома важно. И наставља да ефикасно ради чак и у овако тешким економским условима", рекао је министар.
"Руска имовина у Србији је заштићена"
Он је истакао да је Србија заинтересована за прилив страних инвестиција и да очекује да ће бити више инвестиција из Русије.
"Компанија 'Јандекс' одлично функционише у Србији, као и друге компаније. Дајемо прилично високе субвенције за отварање нових радних места, развој транспортне инфраструктуре, нудимо заиста висококвалификовану радну снагу, а наши инжењери су признати у целом свету. Мислим да је Србија веома атрактивна у области индустријске производње и пољопривреде", казао је Ненад Поповић.
С обзиром на то да "Гаспром" и друге руске компаније имају имовину у Србији Поповић је рекао да држава може да гарантује да оне неће трпети и да им неће бити изречене директне или индиректне санкције.
"Србија је демократска земља у којој руководство на челу са председником Вучићем размишља о интересима грађана Србије. Сваки страни инвеститор је заштићен у погледу свог капитала у Србији. Могу да кажем да ће руски капитал у Србији бити апсолутно заштићен, јер је то наша политика. Ми поштујемо међународно право", поручио је Ненад Поповић.