Економија

Русија: ММФ је полуга НАТО-а

Представник Москве у Међународном монетарном фонду Алексеј Можин указао је на "дискриминацију" усмерену на многе чланице ове организације
Русија: ММФ је полуга НАТО-аGetty © Celal Gunes/Anadolu via Getty Images

Међународни монетарни фонд је постао ништа друго до оруђе у рукама западних влада и НАТО-а, изјавио је у петак одлазећи представник Русије у тој организацији.

Алексеј Можин је, међутим, приметио да би ентитет и даље могао бити користан, само ако се држи сопствене повеље.

Основан 1944. године и тренутно се састоји од 190 земаља, ММФ тврди да ради на постизању "одрживог раста и просперитета" за своје чланице. Како се наводи на званичној веб страници, то стреми да постигне "унапређењем међународне монетарне сарадње, (и) подстицањем ширења трговине и економског раста".

Говорећи за РИА Новости, Можин је рекао да се "фонд претворио у финансијски огранак НАТО-а" и "оруђе за спољну политику западних земаља". Он се осврнуо и на "дискриминацију" усмерену на "многе државе чланице", не прецизирајући ниједну.

Према речима одлазећег руског представника, ММФ је "постао потпуно неправедан у процени и анализи". Можин је додао да постоји велики знак питања који виси над будућношћу ове организације.

Међутим, упркос ономе што сматра актуелним недостацима организације, тело као што је ММФ и даље би могло да има своје место у новом светском поретку, под условом да заиста "обрати пажњу и брине се о стању целокупне светске економије".

Још у марту 2022, убрзо након што је сукоб у Украјини ескалирао, Извршни одбор ММФ је укинуо церемонијалну улогу "декана", коју је имао Можин. Почасна титула резервисана за члана са најдужим стажом укинута је услед притиска из САД, Велике Британије и Канаде, објавио је тада "Фајненшел тајмс".

Говорећи на састанку највиших финансијских званичника земаља БРИКС-а у Москви прошлог месеца, руски министар финансија Антон Силуанов изјавио је да "ММФ и Светска банка не обављају своје улоге. Они не раде у интересу земаља БРИКС-а".

Како је рекао, "неопходно је формирати нове услове или чак нове институције, попут Бретон-Вудса, али у оквиру наше заједнице", које би биле ослобођене политичког притиска Запада.

ММФ је крајем октобра рангирао Русију као четврту највећу светску економију на основу паритета куповне моћи, док је такође повећао прогнозу економског раста Русије за 2024.

image