САД неће презати ни од чега да сачувају "тиранију" долара иако су свесни да се ера њихове хегемоније ближи крају, поручио је министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров.
С тим у виду, он је у интервјуу за међународни "ТВ БРИКС" истакао да су чланице ове организације већ изнедриле неколико препорука за алтернативни платни систем.
"Потребан је паралелни систем, с обзиром на то да се долар све више користи као агресивно оружје у глобалној економији. Нико не зна ко ће бити следећи. Нико није имун на тиранију долара, с обзиром на очајну позицију Сједињених Држава у савременом свету. Они осећају да (њихова) хегемонија измиче, и да се то неће десити брзо, већ да ће се одвијати током дужег времена, али они желе да искористе све, укључујући и забрањене потезе, да је сачувају", рекао је Лавров, преносе РИА Новости.
Осигурати се од овога, створити системе поравнања, платне платформе које неће зависити од таквих ризика – то је сада устаљени задатак, нагласио је шеф руске дипломатије.
"То је било на дневном реду самита у Казању и на састанцима који су одржани током целе године између министара финансија и шефова централних банака (земаља чланица). Оне још нису коначне, али већ омогућавају да се крене са креирањем поузданих, одрживих, дугорочних система. Сигуран сам да ће Бразил, као следећи председавајући, наставити овај посао", рекао је Лавров.
Он је истакао да ће то бити један од приоритета током председавања Бразила.
"Мислим да ће платформа плаћања, механизми поравнања, механизми осигурања бити међу приоритетима бразилског председавања", рекао је он.
Министар је додао да је руска страна уверена у "наставак рада на руским иницијативама" у оквиру организације.
"Ту је берза житарица, инвестициона платформа, група за транспорт, за нуклеарну медицину, то су све применљиве ствари за које су заинтересовани сви учесници БРИКС-а", рекао је министар и додао да ће Русија "активно подржавати" Бразил током председавања.
Све више земаља заинтересовано за чланство у БРИКС-у
Много земаља је заинтересовано за чланство у БРИКС-у, поручио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров и додао да ће се о новим пуноправним чланицама разматрати следеће године.
"Већ сам поменуо да бројне земље желе пуноправно чланство, ово питање ће бити размотрено током следеће године", рекао је Лавров.
Руски министар спољних послова је такође приметио да има више од тридесет земаља које желе да учествују у догађајима БРИКС-а. Поред тога, више од десет држава ужива општу подршку чланица БРИКС-а као потенцијалних партнера асоцијације. Њима су упућени одговарајући позиви, преносе РИА Новости.
"Имамо договор, чим добијемо одговор од позване земље, биће саопштено да је ова држава приступила БРИКС-у као земља партнер", рекао је Лавров.
Претходно је портпарол индијског министарства спољних послова Рандир Џаисвал рекао да је, према његовим информацијама, најмање 13 земаља добило статус партнера БРИКС-а.
Коментаришући Декларацију из Казања, Лавров је оценио да је она договорена на основу равнотеже интереса те да "нико ни на кога није вршио притисак", за разлику од, како је рекао, западних форума.
Самит БРИКС-а уз учешће шефова држава-чланица одржан је у Казању од 22. до 24. октобра. Руски председник Владимир Путин је након самита рекао да су чланице БРИКС-а договориле листу држава партнера асоцијације.
Он је напоменуо да ће будућим земљама партнерима БРИКС-а бити упућени позиви и понуде да учествују у раду у овом својству, а по добијању позитивног одговора биће саопштено ко се тачно налази на овој листи.