Болесник Европе? Немачки шефови дижу узбуну због болешљивих радника
Немачки пословни руководиоци упозорили су да високи нивои боловања штете конкурентности највеће европске привреде и погоршавају њене економске проблеме.
Радници су у просеку пропустили 19,4 дана због болести 2023. године, показују подаци "Техникер кранкенкасеа", највећег јавног здравственог осигурања у земљи.
Прелиминарне бројке сугеришу да је тренд на путу да настави своју узлазну путању, рекли су из ТК за "Фајненшел тајмс", што погоршава изазове за економију за коју многи очекују да ће се смањити другу годину заредом 2024.
Иако је ноторно тешко упоредити податке од земље до земље, Кристофер Принц, стручњак за запошљавање у ОЕЦД-у, рекао је да је Немачка "дефинитивно у врху" када је реч о боловању.
Ово питање је довело до дебате о будућности економског модела земље, са високим ценама енергената, недостатком радне снаге и спором и гломазном бирократијом који погађају произвођаче који су деценијама покретали раст.
Извршни директор једног великог и светски познатог предузећа пожалио се на "потпуну неспремност", посебно међу неким "стидљивим" млађим радницима, да разумеју жртве које су потребне да би се одржао просперитет и конкурентност.
"И онда се сви питају зашто је Немачка болесник Европе", рекао је он.
Студија коју је у јануару објавило Немачко удружење фармацеутских компанија показала је да би немачка привреда прошле године порасла за 0,5 одсто да није било натпросечног броја боловања у земљи. Уместо тога, привреда се смањила за 0,3 одсто.
Клаус Михелсен, аутор студије, рекао је да високи нивои болесних погоршавају недостатак квалификованих радника.