"Фолксвагенов" програм смањења трошкова био је неизбежан како би се отклонили "деценијски структурни проблеми" немачког аутомобилског гиганта, рекао је извршни директор компаније Оскар Блуме.
"Слаба тржишна потражња у Европи и знатно нижа зарада из Кине откривају деценије структурних проблема у 'Фолксвагену'", рекао је Блуме за недељни лист "Билд ам зонтаг".
Некадашњи драгуљ немачке индустрије планира да затвори најмање три фабрике у Немачкој, отпусти десетине хиљада запослених и смањи преостале капацитете фабрике у највећој европској економији, рекла је раније председница радничког савета "Фолксваген групе" Данијела Кавало.
"Фолксваген" није потврдио њене наводе, али је у среду запосленима најавио смањење плата од 10 одсто, тврдећи да је то једини начин да се сачувају радна места и компанија остане конкурентна, пише Ројтерс.
Блуме је рекао да трошкови пословања у Немачкој представљају велику препреку за конкурентност Фолксвагена, рекавши за "Билд ам зонтаг" да "наши трошкови у Немачкој морају бити масовно смањени".
Нема простора за флексибилност у погледу циљева за смањење трошкова, већ само у погледу начина на који ће се они постићи, додао је он.
Немачка политичарка Сара Вагенкнехт раније је рекла да је за кризу у "Фолксвагену" крива економска и спољна политика владајуће "семафор" коалиције под вођством канцелара Олафа Шолца.
"Семафор коалиција је у великој мери одговорна за невоље немачке ауто-индустрије: санкцијама Русији које подижу цене енергената, забраном мотора са унутрашњим сагоревањем и занемаривање улагања у инфраструктуру", поручила је Вагенкнехтoва, истакавши да је криза у "Фолксвагену" је симбол надолазећег пропадања немачке индустрије.