Економија

Пара се на пару лепи: Милијардери крајњи корисници три милијарде евра пољопривредних субвенција ЕУ

Хиљаде малих фарми је затворено, док је 17 милијардера добило још новца, показују подаци ЕУ
Пара се на пару лепи: Милијардери крајњи корисници три милијарде евра пољопривредних субвенција ЕУGetty © Bill Hinton Photography

Европска унија је дала издашне пољопривредне субвенције компанијама у власништву више од десет милијардера између 2018. и 2021. године, открива "Гардијан", укључујући компаније у власништву бившег чешког премијера Андреја Бабиша и британског бизнисмена сер Џејмса Дајсона.

Милијардери су били "крајњи корисници" који су повезани са 3,3 милијарде евра помоћи ЕУ за пољопривреду током четворогодишњег периода, иако су хиљаде малих фарми затворене, према анализи званичних, али штурих података из земаља чланица ЕУ.

Међу 17 "крајњих корисника" који су се нашли на "Форбсовој" листи богатих за 2022. су Бабиш, бивши чешки премијер који је у фебруару ослобођен оптужби за превару у вези са субвенцијама за пољопривреду; Дајсон, британски тајкун усисивача који је тврдио да Британија треба да напусти ЕУ и чија је компанија примила уплате пре брегзита; и Гуангчанг Гуо, кинески инвеститор који је власник фудбалског клуба "Вулверхемптон вондерерс".

Други милијардери корисници средстава пореских обвезника ЕУ су Клеменс Тонис, немачки месни магнат; Андерс Холц Повлсен, дански ентузијаста за повратак природи и приватни земљопоседник у Великој Британији; и Кјелд Кирк Кристијансен, дански произвођач играчака и бивши извршни директор компаније "Лего".

"То је лудило", рекао је Беноа Бито, француски органски пољопривредник и посланик Зелених у прошлом Европском парламенту. "Огромна већина фармера се бори да заради за живот."

ЕУ даје једну трећину свог целокупног буџета пољопривредницима кроз своју заједничку пољопривредну политику, која даје новац на основу површине земље коју фармер поседује, а не да ли им је потребна подршка.

Али строга правила приватности, слаби захтеви за транспарентност и сложени ланци власништва компаније значе да је било мало могуће испитати ко ће добити новац.

У студији коју је наручио Одбор за буџетску контролу Европског парламента 2021. године, истраживачи из Центра за европске политичке студије открили су да је "тренутно де факто немогуће" са пуним поверењем идентификовати највеће крајње кориснике средстава ЕУ.

Да би направили најбољу процену, истраживачи су повезали податке о примаоцима пољопривредних субвенција из сваке земље чланице са комерцијалном базом података компанија. Тако су идентификовали су људе који су поседовали најмање 25 одсто компаније на сваком кораку власничког ланца како би одредили "крајње кориснике".

Тако су дошли до 17 милијардера који су добили 3,3 милијарде евра помоћи ЕУ за пољопривреду преко својих компанија.

image