Европа је успела да преживи две зиме без руског гаса, али како регион улази у хладније месеце, трговци и аналитичари страхују да се ове године неће тако лако извући.
Суштински проблем је, пише "Фајненшел тајмс" што је европско тржиште гаса – које се дистанцирало од руског и прешло на течни природни гас (ЛНГ) – сада више него икад повезано са нестабилним глобалним енергетским тржиштима.
"У овом тренутку, европска складишта гаса су пуна и зимски биланс гаса изгледа у реду", рекао је један трговац, па је наставио: "Али, свашта може да се догоди. Треба вам само неколико прекида у снабдевању и ствари би могле да крену ужасно наопако."
ЛНГ је "глобална роба" и испоручује се купцима који плаћају највише. Глобална понуда је мала, што значи да Европа мора да се такмичи са Азијом. А то знали плаћање виших цена како би се трговци подстакли да пошаљу специјализована пловила на европске обале.
ЛНГ сада чини 34 одсто ширих залиха гаса у Европи. Претходне две зиме биле су благе, што је омогућило Европи да смањи потражњу за гасом и истовремено допуни залихе.
Али, тржиште "узима у обзир да ће ова зима била нормална", рекла је Синдре Кнутсон, партнер у "Ристад енерџију". Само то би повећало потражњу за гасом у поређењу са претходним зимама.
Додатна компликација ове године је предстојећи истек уговора о транзиту гаса између Украјине и Русије, једног од само две руте којима руски гас и даље тече у Европу. Договор који олакшава проток од око 5 одсто годишњег увоза гаса у ЕУ завршава се 31. децембра, баш када се потреба за грејањем приближава врхунцу, иако су преговори о одржавању протока гаса кроз Украјину у току.
Европске земље ће такође можда морати да извозе гас како би помогле Украјини током зиме.
"Ако изненада зима буде веома хладна, а истовремено изгубимо токове руског гаса, цене ће скочити. И мислим да неће бити великих алтернативних залиха преко других цевовода. Мислим да ће већину морати да замени ЛНГ", каже Флоренс Шмит, енергетски стратег у "Рабобанку".
Такође, постоји забринутост због тензија на Блиском истоку; уколико би било каква ескалација довела до затварања Ормуског мореуза, то би угрозило 20 одсто глобалних снабдевања ЛНГ-ом.
Ацер, енергетски надзорник ЕУ, упозорио је у недавном извештају: "Ако потражња гаса ове зиме значајно премаши оне из претходне две, купци из ЕУ ће можда морати да повећају своју конкурентност на тржиштима ЛНГ-а да би попунили залихе 2025. године, што би потенцијално довело до повећања велепродајних цена гаса."