Енергетска безбедност Европе и даље је веома зависна од гаса - што директно за грејање, што за рад гасних централа из којих се покрива најмање петина потрошње електричне енергије. Иако су европска складишта пуна, аналитичари упозоравају - потрошња гаса расте, поново расту и цене, а због хладније зиме залихе могу брзо да се потроше.
Директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је у Србији расте потрошња гаса у индустрији, док је у Европи цена порасла 16 посто. Напоменуо је да ће се до краја првог квартала следеће године плаћати 450 долара за 1.000 кубних метара гаса.
"Без руског гаса нема решења једначине. Европа је енергетски сиромашна. Ако зима буде хладна неће бити довољно гаса за Европу", напоменуо је Бајатовић.
Каже да га брине јер, Јапан и Азија немају ограничење за амерички гас. Примећује да се поједине земље у Европи враћају на угаљ. Када је реч о гасној ситуацији у Србији, напомиње да је она стабилна.
"Србија ће бити ценовно стабилна. Ми сад имамо 13 милиона кубних дневно. По количинама, такође није проблем. Ми ћемо имати довољне количине гаса. Имамо и најповољнију цену у Европи", каже Бајатовић.
Истакао је да неће бити промене цене гаса за становништво, а и привреда ће бити у коридору цене. Директор "Србијагаса" је оценио да Србија има довољне резерве гаса.
На почетку грејне сезоне, било је проблема са четири топлане, Врбас, Јагодина, Сента и Бечеј, око даљих испорука јер имају старе дугове. Бајатовић је истакао да ово питање није решено.
"'Србијагас' никад ником није искључио гас и неће, без обзира на све. Некоме смо пустили гас и без уговора, ко да се смрзне - болнице. Локалне самоуправе се нису одговорно понашале. Презадужене су", рекао је Бајатовић и истакао да иако нема пара за социјалну политику Србијагас не стоји лоше и да ипак неће бити искључивања.
Он је навео да на прикључак чека више од 70.000 домаћинстава, али да недостају људи који ће радити на томе, јер како каже, када се ради вода сме да се погреши, али када неко ради гас не сме нико да погреши.