До краја месеца измене Закона о енергетици: Укида се мораторијум на изградњу нуклеарних електрана

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић каже да ће сваки додатни капацитет у будућности пуно значити, јер се очекује већа потрошња енергије, како грађана, тако и привреде.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да ће до краја месеца бити завршене измене и допуне Закона о енергетици, којима ће се укинути мораторијум на изградњу нуклеарних електрана.

Ђедовић Хандановић је за РТС рекла да је председник Србије Александар Вучић неко ко размишља стратешки и дугорочно, те да се таквом политиком води и енергетски сектор.

Поводом посете високе делегације Србије Будимпешти на челу са председником Вучићем, министарка је рекла да је заједнички рад Србије и Мађарске у енергетици веома важан.

"Сарадња са Мађарком у енергетском сектору је од великог значаја и желимо да је појачавамо кроз заједничке компаније или улагањем у њихова унутрашња постројења", рекла је Ђедовић Хандановић.

Она је нагласила да ће сваки додатни капацитет у будућности пуно значити, јер се очекује већа потрошња енергије, како грађана, тако и привреде.

"Прекјуче смо имали изузетно велику потрошњу. Сваки капацитет до којег дођемо је значајан", нагласила је она, додајући да је ће развој вештачке интелигенције и кампуса такође допринети повећању потрошње електричне енергије.

Ђедовић Хандановић је подсетила на пројекат у оквиру којег се граде соларне електране јачине једног гигавата, као и да је веома важно да се дође до нових гасних електрана.

"То је нешто о чему је председник причао у Азербејџану. Да обезбедимо што више те базне енергије, како бисмо могли да развијамо и обновљиве изворе енергије", рекла је она.

На питање да ли поскупљење гаса у Европи представља разлог за страх, министарка је рекла да имамо око 500 милиона метара кубних гаса, што је био наш циљ пред зиму, као и да трећу годину складиштимо гас у Мађарску.

"Због тога је сарадња са Мађарском битна, а битна је и за Мађарску јер преко Србије и Балканског тока добија око 6,5 милијарди метара кубних гаса", рекла је министарка.