Упркос санкцијама: Русија поново постала највећи снабдевач Европе гасом

Русија је више пута наглашавала да је Запад направио озбиљну грешку одбивши куповину угљоводоника, због чега сада ове земље купују руску нафту и гас преко посредника по вишим ценама

Русија је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, показују прорачуни РИА Новости на основу података Евростата.

Европске компаније су у септембру од Русије купиле гас у вредности од 1,4 милијарде евра. Отприлике 40 одсто снабдевања долази из течног природног гаса, а 60 одсто из гасовода.

Такав скок извоза омогућио је Русији да у септембру поново постане главни добављач плавог горива за ЕУ са учешћем од 23,74 одсто наспрам 16,54 одсто у августу. То се догодило први пут од маја 2022. године, када је увоз из Русије чинио 22,9 одсто.

Алжир, који је изгубио вођство, нашао се на другом месту. Обим испорука из ове земље смањен је за 15 одсто у односу на претходни месец, што износи 1,1 милијарду евра.

У септембру су Сједињене Државе повећале продају за 21 одсто или 990,2 милиона евра, попевши се на треће место са петог.

Норвешка је и даље четврта, са испорученим количинама за седам одсто (975 милиона евра), али Велика Британија, која је у августу била један од три главна продавца гаса у ЕУ, смањила је испоруке за 2,4 пута и постала пета са 429,2 милиона евра.

Земље ЕУ, према плану РЕПоверЕУ, објављеном у пролеће 2022. године, поставиле су циљ да постепено укину руски цевоводни гас у периоду 2027-2028. Од тада, структура увоза руског гаса претрпела је незнатне промене: удео течног природног гаса повећан је са око трећине на 40%, а цевоводни гас је смањен са 70% на 60%.

Владимир Путин је крајем октобра на каналу "Русија 1" изјавио да Москва не одбија испоруке гаса Европи, већ да постоји више могућих путева доставе.

Русија је више пута наглашавала да је Запад направио озбиљну грешку одбивши куповину угљоводоника, па се тако довео у нов однос зависности: сада ове земље преко посредника купују руску нафту и гас по вишим ценама.