Економија

Савет пензионерке: Меркелова позвала Немачку да се више задужује зарад будућих генерација

Бивша канцеларка подржала је ревидирање горње границе дуга коју је увела у Устав
Савет пензионерке: Меркелова позвала Немачку да се више задужује зарад будућих генерацијаGetty © picture alliance / Contributor

Бивша канцеларка Ангела Меркел позвала је Немачку да олабави своју "кочницу дуга", у оквиру све већег политичког притиска да се ревидира горња граница задуживања за коју многи економисти кажу да је превише нефлексибилна.

Меркелова, која је била канцеларка између 2005. и 2021. и која је увела дужничку кочницу у немачки устав, дала је предлог за промену у својој аутобиографији "Слобода: сећања 1954-2021."

Савет пензионисане канцеларке уследио је само неколико дана након што је Фридрих Мерц, лидер њене Хришћанско-демократске уније, и човек за кога анкете показују да би могао да постане следећи немачки канцелар, први пут наговестио да би правило могло бити измењено.

Кочница дуга ограничава задуживање савезне владе на 0,35 одсто БДП-а и спречава 16 појединачних немачких држава да уопште преузму било какав нови дуг.

Закон је усвојен 2009. и ступио је на снагу 2016. године, иако је суспендован током пандемије ковида и поново после почетка руске Специјалне војне операције. Ове године је враћен у функцију.

Меркелова је инсистирала да је "идеја о кочници дуга у интересу будућих генерација и даље тачна и исправна", пише "Фајненшел тајмс".

"Али да би се избегли сукоби око расподеле ресурса у друштву и прилагодили променама у старосном профилу становништва, потребно ју је реформисати како би се омогућило преузимање виших нивоа дуга зарад улагања у будућност", наставила је она.

Меркелова је рекла да сукоб у Украјини и "ратоборност" Русије значе да ће Немачка морати да "значајно" повећа трошкове одбране у наредних неколико година, упозоравајући да циљ НАТО-а да потроши два процента БДП-а на војску "неће бити довољан".

Већи војни расходи, рекла је она, неизбежно ће довести до "сукоба са другим областима политике", посебно зато што ће Немачка такође морати да троши 5 одсто БДП-а на истраживање и развој, 0,7 одсто БДП-а на међународну помоћ и финансирање зелене транзиције.

Питање плафона дуга поделило је немачку политику. Левица сматра да кочница спречава огромна улагања потребна у немачку инфраструктуру и оружане снаге која се распада. Десница, укључујући Меркелову странку, ЦДУ, види то као начин заштите будућих генерација од растућег терета дуга.

Економска пропаст некадашњег "мотора Европе" довела је до колапса владајуће тространачке коалиције канцелара Олафа Шолца раније овог месеца. Шолц је сменио свог министра финансија Кристијана Линднера, након што је одбио да суспендује правило о граници дуга како би омогућио додатну помоћ Украјини. Линднерова странка, ФДП, тада је напустила владу.

ЦДУ је ипак наговестио да су флексибилни када је реч о кочници дуга. Говорећи на пословној конференцији раније овог месеца, Мерц је рекао да је само неколико чланова устава непроменљиво. "О свему другом се може расправљати", рекао је.

Кључно питање, додао је Мерц, је за шта ће се користити ново задуживање које произилази из попуштања дужничке кочнице. Он је одбацио реформу која би једноставно омогућила већу потрошњу на социјалну помоћ, на пример.

Али ако би нова задуживања била усмерена ка инвестицијама "онда одговор може бити другачији", рекао је.

image