Економија

Није у питању само Трамп: Пад привреде и политички хаос штете европској валути

Евро је пао на најнижи ниво у односу на долар у скоро две године. Трампове претње уздрмале су и друга тржишта, али је европско посебно погођено због проблема на "домаћем терену"
Није у питању само Трамп: Пад привреде и политички хаос штете европској валутиGetty © Anurak Tepkhamtai

Европска политика је у хаосу, привреда је у застоју — а њена валута под притиском. Евро је пао на најнижи ниво у односу на долар у скоро две године. Али док су избор Доналда Трампа за председника САД и ишчекивање његове политике одиграли велику улогу, низ лоших политичких и економских вести из две највеће земље у Европској унији такође је нарушио поверење у европску валуту, пише "Политико".

У Француској, десничарка Марин Ле Пен прети да ће срушити владу премијера Мишела Барнијеа због укидања субвенције за струју. У Немачкој, док се администрација Олафа Шолца припрема за превремене изборе у фебруару, гиганти попут "Фолксвагена" , "Роберта Боша" и "Шефлера"  најавили су гашење хиљаде радних места.

"Паритет је следећа прекретница"

Јединствена валута је у петак пала на само 1,033 долара у односу на долар, након што су лоши економски подаци појачали очекивања да ће Европска централна банка морати да убрза смањење каматних стопа. Аналитичари очекују нове ударце од Трампових најављених царина.

"У недостатку раста привреде у Европи, паритет је следећа прекретница", рекао је  економиста Даниел Крал за "Политико". 

Ово би био тек трећи пут од увођења јединствене валуте да евро вреди мање од једног долара. Први тренутак је наступио почетком 2000. године, када је евро још успостављао свој међународни кредибилитет. Други је био 2022. године, када је Европа претрпела скок цена енергије због рата у Украјини.

Фактор Трамп се показао као моћан: од његове победе 5. новембра, долар је ојачао пошто су тржишта утицала на цене у очекивањима не само трговинског рата, већ и смањења корпоративних пореза и ригорознијих правила на тржишту рада због сузбијање илегалне имиграције.

И евро "болује" због Немачке 

Трампове претње уздрмале су и друга тржишта, али је европско посебно погођено због  проблема на "домаћем терену", због чега је евро изгубио више од других валута. Он је у паду од 4 одсто од избора, док је доларски индекс, који прати долар у односу на корпу валута развијених тржишта, порастао само 3,4 одсто.

Новоизабрани председник је најавио намеру да уведе царину од 25 одсто на сав увоз из Канаде и Мексика чим преузме дужност, као и 10 одсто на увоз из Кине. Те вести су довеле канадски долар на најнижи ниво за четири године и гурнуле мексички пезос за 1 одсто ниже, скоро на двогодишњи минимум који је достигао почетком новембра.

Заједничка нит која се провлачи кроз три паритетне епизоде, када се вредност долара и евра изједначила, ​​била је немачка економска слабост: Немачка је 2000. године, као и данас, сматрана "болесником Европе", док је пре две године управо Немачка највише патила од губитка јефтине руске енергије и руског тржишта.

Пошто су национални буџети већ растегнути до крајњих граница, то значи да ће, још једном, ЕЦБ вероватно морати да смањи стопе брже него што је планирала.

У интервјуу објављеном у понедељак, главни економиста ЕЦБ Филип Лејн нагласио је да у еврозони "монетарна политика не би требало да остане рестриктивна предуго", јер "у супротном, економија неће довољно расти".

С друге стране, председник њујоршког ФЕД-а Џон Вилијамс рекао је да САД "још нису свој на своме" по питању инфлације и наговестио само постепено попуштање монетарне политике следеће године.

Као резултат тога, јаз између каматних стопа ФЕД-а, тренутно на 4,50 до 4,75 одсто, и референтне вредности ЕЦБ-а, која тренутно износи 3,25 одсто, могао би се даље повећати следеће године. Релативно више каматне стопе у САД чине долар привлачнијом валутом, гурајући инвеститоре из евра у долар. Аналитичари кажу да би то могло бити оно што је потребно економији блока да стане на ноге.

image