Путниковић: САД би санкцијама НИС-у казниле целу српску привреду
Главна уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић изјавила је данас поводом најаве САД да ће увести санкције Нафтној индустрији Србије због руског власништва да би увођењем санкција НИС-у била погођена целокупна српска привреда, с обзиром да НИС пуни око 10 одсто државног буџета и да је у саставу НИС-а и "Петрохемија".
Она је рекла за Танјуг да су нафтни деривати "лепеза" разних производа који се користе у петрохемијској индустрији, фармацеутској индустрији бојила и многим другим индустријама које, уколико би санкције ступиле на снагу, не би имале домаће сировине већ би морале да их увозе.
Путниковић је истакла да је "Петрохемија" четврти извозник из Србије, и додала да би увођењем санкција била погођена, јер не би могла да увози сировине.
"То је само један део јер српска привреда има два стожера, нафтну индустрију и ЕПС. Ако би овај што се тиче нафте био угрожен и на неки начин осакаћен у будућој производњи, онда би целокупна српска привреда трпела", поручила је Путниковићева.
Како је навела, увођење санкција НИС-у би највероватније значило да Србија неће моћи да увози сирову нафту и да би "Рафинерија" у Панчеву, када се потроше залихе које постоје, за неколико месеци морала да престане да ради.
Путниковићева каже да се нада да неће доћи до тих санкција, односно да ће администрација новоизабраног председника САД Доналда Трампа укинути ову одлуку администрације америчког председника Џозефа Бајдена.
Уколико санкције, ипак, ступе на снагу, Путниковићева је истакла да треба видети хоће ли Хрватска почети да их примењује, односно да ли ће ЈАНАФ престати да транспортује нафту ка Панчеву докле год су Руси у сувласништву НИС-а.
"Питање је морају ли чланице ЕУ да слушају шта им се нареди из Вашингтона. Ако ЕУ крене у процедуру да озваничи тај документ САД, то ће потрајати, јер морају све чланице ЕУ да се изјасне тако да би то био неки период пролонгирања свега тога", објаснила је Путниковић.
На питање шта су решења, односно алтернативе за снабдевање Србије енергентима уколико претња санкцијама НИС-у буде реализована, Путниковићева је рекла да би најбоља алтернатива била да Србија објасни Американцима да је НИС компанија која је веома битна за функционисање спрске привреде и да би увођењем тих санкција они заправо увели санкције целој српској привреди.
"Нису најавили да ће бити забрањен увоз деривата у Србију, што значи да не би имали проблема као деведесетих година да купујемо шверцовано гориво. Послују у Србији мађарски МОЛ, аустријски ОМВ, имамо пуно приватних бензинских пумпи, имамо лиценциране фирме које могу да увозе нафтне деривате и да их продају на велико, што значи да не би грађани осетили тај део, али то је мали део онога што НИС значи за Србију и њену привреду", навела је Путниковић.