Економија

ЕУ поручила Немачкој: Ваш недостатак инвестиција није наша кривица

Шеф европске економије каже да берлинска правила о дугу ограничавају потрошњу више од ограничења ЕУ
ЕУ поручила Немачкој: Ваш недостатак инвестиција није наша кривицаGetty © Peter Zelei Images

Немачки закон који забрањује влади да се задужује више је крив за недостатак инвестиција него правила о потрошњи ЕУ, рекао је европски комесар за економију Валдис Домбровскис.

Домбровскис је одбацио тврдње немачких политичара да су правила блока строжа од берлинске "кочнице дуга", која је део све бучније дебате уочи избора у земљи 23. фебруара за које се чини да ће их канцелар Олаф Шолц изгубити.

"У више наврата (кочница дуга) може заправо да поставља строже фискалне захтеве Немачкој од нашег новог оквира економског управљања", рекао је Домбровскис новинарима у Стразбуру.

Расте притисак на лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) Фридриха Мерца, вероватно следећег немачког канцелара према анкетама јавног мњења, да ублажи ограничења потрошње у земљи чија се економија распада.

Иако је он с времена на време опрезно отварао врата реформама како би одржао веће инвестиције, званична линија његове странке је да се придржава правила потрошње. "Дугови данас су повећање пореза сутра", наводи се у изборном манифесту странке.

Шолцова Социјалдемократска партија левог центра (СПД) и Зелени, који су тренутно у влади, подржавају драстичније промене самонаметнутог правила у земљи које ограничава разлику између потрошње и прихода на 0,35 одсто БДП-а, осим у временима ванредног стања.

Фискално конзервативна Слободна демократска партија (ФДП) жели да "кочница" остане нетакнута. Њен лидер и бивши немачки министар финансија Кристијан Линднер рекао је да је брисање кочнице дуга бесмислено јер би правила ЕУ и даље захтевала веће резове потрошње.

Док нови фискални оквир Брисела даје земљама више времена да обуздају потрошњу, он намеће годишње циљеве за смањење дуга и дефицита који су, пре свега, уведени на Линднерово инсистирање.

Највећа економија ЕУ била је једна од девет земаља које су раније ове године биле стављене под такозвану процедуру за макроекономску неравнотежу.

image