Економија

Продаја рудника злата код Медвеђе: Повериоци се жале да се нуди у бесцење

Одређено је да почетна цена рудника олова, цинка и злата Леце буде 50 одсто процењене вредности, односно око четири милијарде динара
Продаја рудника злата код Медвеђе: Повериоци се жале да се нуди у бесцењеwww.globallookpress.com © © Andrey Arkusha

Рудник олова, цинка, али изнад свега злата, Леце код Медвеђе, који је у медијима помињан као најбогатији у Европи, биће стављен на јавну продају 27. децембра, по
одлуци стечајног управника.

Проблем је што исти стечајни управник нема правни легитимитет да рудник стави на продају, јер је у Привредном апелационом суду у току поступак одлучивања да ли ће он бити разрешен те дужности, кажу у компанији "Модерано инвестментс" ДОО Београд, великом повериоцу рудника злата у стечају.

"Његово разрешење би довело стечајни поступак до апсурдне ситуације да је
продају организовао стечајни управник који није имао легитимитет, и који је повредио основне одредбе и начела Закона о стечају", упозорава се у приговору који је надлежном Привредном суду у Ваљеву упутио "Модерано инсвестментс".

"Леце се ставља у продају као рудник олова и цинка, а правилно би било ставити да је то рудник злата, јер управо због богатства садржаја овог драгоценог метала у руди он изазива интересовање", кажу у "Модерано инвестментсу".

Ова компанија је са другим великим стечајним повериоцима, београдском Алта
банком и фирмом DEM-Hellas примедбама које је уважио Привредни суд у Ваљеву
одложила продају Рудника Леце која је била најављена за 26. август ове године.

"Та оспорена продаја је организована у јеку сезоне годишњих одмора, а нелегитимни стечајни управник је нову најавио за 27.децембар пред новогодишње и божићне празнике када највећи део пословног света уопште не функционише". наводи се у приговору који је уложио "Модерано инвестментс".

Они су навели да сматрају да је потребно одложити продају, израдити реалну процену на основу новоизрађеног елабората о рудним резервама, укључити ширу пословну јавност, као и државу да учествује у овом вредном и стратешком пројекту.

"Србија би кроз овако организован поступак продаје била оштећена не само
репутационо (незаконито организована продаја у стечају) већ и материјално.
Материјална штета према буџету Републике Србије је директно повезана са
умањењем купопродајне цене - што је циљ овог поступка, и умањење плаћања
пореских обавезе купца што се у овом случају може мерити и у вишемилионском
износу у еврима", наводи се у приговору. 

Додаје се и да нису урађене нове процене рудника злата, да иза старих не стоје лиценцирани стручњаци, а да продаја рудника злата чак није објављена ни у једном интернационалном медију.

"Стечајни управник је утврдио вредност стечајног дужника на основу процене која је урађена пре више од девет месеци. Процена је, по својој дефиницији, те природи
делатности Рудника Леце директно везана за цену злата као кључног производа, а
овде истичемо да је цена злата од датума процене до данас знатно повећана", наводи се у приговору.

Упозорава се да није исправна ни процена рудних резерви утврђена Елаборатом из 2019. јер су истраживањем и копањем откривене нове резерве златоносне руде. У приговору се износи сумња да све неправилности имају за циљ искључивање конкуренције да би се рудник злата по минималној цени продао привилегованом купцу.

Наглашава се да је вредност рудника потцењена: стечајни управник је
одредио да почетна цена буде 50 одсто од процењене вредности, што је нешто више од четири милијарде динара, односно око 34,5 милиона евра. Као илустрацију
колико је то ниска цена, у приговору се указује да је до сада у стечајном поступку стечајним повериоцима исплаћено 20 одсто више новца од почетне цене за продају, коју је одредио стечајни управник.

image