Најаве америчких санкција нису обесхрабриле инвеститоре: НИС успешно пласирао обвезнице
Нафтна индустрија Србије (НИС) прикупила је 1,87 милијарди динара путем прве емисије корпоративних обвезница на домаћем тржишту, што је више од 30 одсто емисије, сазнаје "Бизнис". Може се рећи да је праг успешности пређен "за длаку", пошто је пласирано 187.161 обвезница појединачне вредности 10.000 динара, док је услов за успешну емисију био постављен на упис најмање 175.650 комада обвезница.
Агент емисије била је брокерска кућа "Дунав Стокброкер", а рок за упис обвезница трајао је од 29. новембра до 13. децембра.
Подсећамо да је НИС средином новембра добила зелено светло за емисију корпоративних обвезница у вредности од 5,85 милијарди динара, односно око 50 милиона евра, уз могућност накнадног укључивања на Београдску берзу.
Како су тада рекли за "Бизнис", емисија обвезница била би издата на рок од пет година и индексирана у еврима, са приносом од 6,5 одсто годишње, уз кварталне исплате купона. Постављен је и минимум за улагаче, па је најмањи износ за упис и уплату обвезница по инвеститору износио 100.000 евра у динарској противвредности.
На питање којим инвеститорима је НИС наменио ову емисију, главни брокер у "Моментум Секјуритас" Ненад Гујаничић одговорио је да је, с обзиром на проблеме у погледу финансирања које компанија има услед чињенице да послује под контролом "Гаспрома", емисија корпоративних обвезница намењена пре свега играчима са домаћег тржишта, и то онима који немају препрека да ово улагање спроведу.
"Како је минимални износ за улагање 100.000 евра, постављен је довољно висок праг да је онемогућено великом броју физичких лица да се нађу на страни куповине. Дакле, потенцијални купци су домаћи пензиони фондови, осигуравајућа друштва и банке које немају забрану финансирања НИС-а", објаснио је Гујаничић.
Председник Србије Александар Вучић објавио је 13. децембра да има информацију да САД спремају санкције за НИС од јануара 2025. године, али и да још није упознат са детаљима такве одлуке америчке администрације.
Цена акција НИС-а на Београдској берзи опала је за готово 13 одсто у периоду од петка, 13. децембра, када је Вучић током вечери дао изјаву ТВ Информер о санкцијама САД, па до завршетка трговине у понедељак, 16. децембра.
У међувремену је дошло до опоравка цене, па је она са 678 динара по акцији у понедељак дошла до 722 динара, колико је вредела на крају трговачког дана Берзе у среду, 18. децембра. У петак пре Вучићеве изјаве, акција НИС-а је вредела 778 динара.
Тржишна капитализација НИС-а на Београдској берзи износи 117,73 милијарде динара или око милијарду евра.
НИС је, иначе, потврдио да се његово пословање тренутно обавља неометано и да је снабдевеност ланца бензинских станица редовна.
Како су пренели медији, рафинерија нафте Панчево ради у нормалном режиму рада и на тржиште испоручује све неопходне нафтне деривате, а компанија остаје фокусирана на наставак реализације започетих инвестиција и на очување стабилности на домаћем тржишту нафтних деривата.
Председник Србије је ове недеље предложио Влади Србије да формира тим који ће се бавити последицама санкција које ће Американци увести за НИС, као и за преговоре са руским "Гаспромом" о набавци гаса.
"Треба направити шири тим за санкције НИС-у, не само од чланова владе, да се припремимо за нешто што ће бити огроман изазов. Ми себи не можемо да допустимо да останемо без нафте", рекао је Вучић.