Новоизабрани председник САД Доналд Трамп упозорио је Европску унију да ће њен извоз бити погођен америчким царинама ако државе чланице не купе више америчке нафте и гаса.
"Рекао сам Европској унији да морају да надокнаде свој огроман дефицит са Сједињеним Државама куповином наше нафте и гаса великих размера. У супротном, то су ЦАРИНЕ до краја!!!", навео је он на друштвеним мрежама.
САД су највећи светски произвођач сирове нафте и највећи извозник течног природног гаса (ЛНГ). Купци ЛНГ - укључујући ЕУ и Вијетнам - већ су разговарали о куповини више енергената од САД, делимично како би одвратили претњу царинама.
Амерички трговински дефицит роба и услуга са ЕУ износио је 131,3 милијарде долара 2022. године, према подацима канцеларије америчког трговинског представника, а ЕУ се, поучен искуством Трамповог првог мандата, припрема за трговинску офанзиву још од његове изборне победе прошлог месеца.
"Добро смо припремљени за могућност да ствари постану другачије са новом америчком администрацијом", рекла је немачка министарка спољних послова Аналена Бербок после састанка Г7 у Италији крајем новембра. "Ако нова америчка администрација буде спроводила политику 'Америка на првом месту' у секторима климе или трговине, онда ће наш одговор бити 'Европа уједињена'".
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изнела је прошлог месеца идеју да би увоз из САД могао да замени потрошњу руског ЛНГ-а у блоку.
ЛНГ је "једна од тема које смо дотакли", рекла је фон дер Лајен после телефонског разговора са Трампом. "И даље добијамо доста ЛНГ-а преко Русије, из Русије. А зашто га не заменити америчким ЛНГ, који је јефтинији и обара наше цене енергената?"
САД су већ највећи европски добављач ЛНГ-а, али увоз из Русије остаје на солидном другом месту. Званичници ЕУ траже начине да смање зависност од Москве, иако су руски гас и ЛНГ углавном изван оквира санкција.
ЕУ ће истражити потенцијалне мере када буду разговарали о новом пакету санкција следећег месеца, али строга ограничења и даље остају тешко остварива, преноси "Блумберг" позивајући се на изворе.
Краткорочно, САД немају много више капацитета да повећају испоруке. А пошто се ЛНГ продаје кроз дугорочне уговоре, додавање испорука у Европу би захтевало од првобитних купаца гаса да пристану да се њихове испоруке преусмере у Европу што не би повећало количину коју извозе САД.
Дугорочно, више капацитета ће бити укључено у десетине пројеката у САД који су тренутно у изради.