ЕУ сагорева залихе гаса најбржим темпом од енергетске кризе

Хладније време и слабији увоз повећавају зависност од ускладиштеног гаса

ЕУ празни своја складишта гаса најбржим темпом од енергетске кризе пре три године, јер хладније време и пад увоза повећавају потражњу.

Количина гаса у складиштима у блоку опала је за око 19 одсто од краја септембра (када се завршава сезона допуне на тржиштима гаса) до средине децембра, показују подаци индустријског тела ГИЕ (Гасна инфраструктура Европе).

У претходне две године забележен је само једноцифрен пад у истом периоду, када је топло време омогућило да складишта остану релативно пуна током зимске грејне сезоне, а индустрије су обуздале потражњу због виших цена.

"Европа је ове зиме морала много више да се ослања на своје подземне залихе него у протекле две године, како би надокнадила мањи увоз течног природног гаса и задовољила већу потражњу", рекла је "Фајненшел тајмсу" Наташа Филдинг, шеф одељења европских цена гаса у "Аргус медији", агенцији за одређивање цена.

Европа се такође суочила са већом конкуренцијом за увоз ЛНГ-а од азијских купаца.

Последњи пут када су залихе гаса на континенту овако брзо испражњене до средине децембра било је 2021. године, када је Русија почела да смањује испоруке гаса.

Нивои складиштења у ЕУ су сада на 75 одсто, незнатно изнад просека у претходних 10 година. Нивои складиштења су били близу 90 одсто средином децембра прошле године.

Трговци већ тргују гасом за испоруку следећег лета по вишој цени, што је знак да ће попуњавање складишта бити све скупље.

Земље ЕУ треба да попуне своја складишта до 90 одсто капацитета до почетка новембра у складу са циљем Европске комисије.

Значајан део залиха гаса ЕУ сада долази у облику ЛНГ-а, који је последњих недеља све више политизован. Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп упозорио је ЕУ да мора да се обавеже на куповину "великих" количина америчке нафте и гаса или да се суочи са таксама, док је Катар запретио да ће зауставити своје испоруке ЛНГ-а ако земље чланице стриктно примењују нове законе који ће кажњавати компаније које не испуњавају постављене критеријуме о емисији угљеника, људским и радничким правима.

САД су највећи добављач ЛНГ-а за ЕУ, а Катар трећи по величини.

Други разлог брзог пражњења складишта је хладно време, као и такозвани "данкелфлауте" - дани када ни соларни панели ни ветротурбине не генеришу никакву енергију - што је повећало потражњу за гасом за производњу електричне енергије.