Какао је проглашен робом са најбољим учинком године, надмашујући биткоин, пише "Блумберг". Крипто кованица је вероватно била "најгледанија" имовина ове године, пошто је почетком децембра премашила дуго очекивани праг од 100.000 долара.
Цене главног састојка чоколаде скоро су се утростручиле од почетка 2024. године, јер је успоравање производње у западној Африци - главном производном региону - довело до великих несташица у снабдевању.
Почетком јануара, фјучерси какаоа трговали су се за око 4.000 долара по тони. Средином децембра достигли су максимум од 12.700 долара по тони, према подацима "Трејдинг економикса".
Добици биткоина "бледе у поређењу" са какаом, наводи "Маркет воч". Најпознатија криптовалута и највећа по тржишној капитализацији, порасла је за скоро 128 одсто, попевши се са нешто више од 41.000 долара по токену почетком јануара на рекорд од 106.500 долара средином децембра.
Биткоин је ојачао делимично због очекивања инвеститора да ће администрација новоизабраног америчког председника Доналда Трампа спроводити политику прихватљиву за криптовалуте.
Слаба жетва какаоа последица је екстремних временских прилика и недостатка ђубрива. Озбиљна суша погодила је западну Африку ове године, са температурама изнад 40 степени Целзијуса у Обали Слоноваче и Гани, два највећа светска произвођача какао зрна.
Западна Африка се такође бори са озбиљном здравственом кризом тла, где је две трећине земљишта у региону деградирано, а стопе примене ђубрива далеко заостају за глобалним просецима, показују подаци Међународног института за тропску пољопривреду (ИИТА).
Многе афричке земље зависе од увоза ђубрива из Русије, Белорусије и Украјине. Смањена понуда након ескалације сукоба у Украјини 2022. године довела је до несташице и повећања цена.
"Трејдинг економикс" наводи да ће изазови у снабдевању, погоршани климатским променама и недостатком ђубрива, одржати цене какаоа на историјски високим нивоима у наредној години.