Министар финансија: Србија бележи рекордан прилив страних инвестиција
Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да је забележен рекордан број страних инвестиција у Србији који износи, како је прецизирао, 5,1 милијарду евра.
"Никада у нашој историји нисмо имали већи прилив страних директних инвестиције него што је то ове године", нагласио је Мали на ТВ Прва додајући да је то податак закључно са 21. децембром.
Мали је оценио да је то огроман успех за Србију наводећи да, уз све изазове почев од короне, па преко конфликта у Украјини, енергетске кризе, негативне стопе раста у земљама ЕУ, мала "Србија својом одговорном и економском политиком је показала да је сигурна, стабилна, безбедна за инвестиције.
Како указује, свака нова инвестиција значи нову фабрику, нова радна места и то је економска политика која се спроводи већ годинама уназад и која, оценио је, показује из године у годину резултате.
Према његовим речима, стране инвестиције у Србију долазе из Европе, из Кине, из Јапана, Јужне Кореје, односно из целога света а, како додаје, више од 60 одсто свих инвестиција које дођу у регион Западног Балкана, дођу у Србију.
Како је навео, постоје два фактора о којима инвеститори размишљају пре улагања новца, а један од њих је да је земља у коју инвестирају стабилна.
Наводећи да Србија иде у корак или испред чак великог броја земаља када је реч о дигиталној економији у питању, Мали каже да и то показује да је Србија кредибилна, снажна, предвидива.
Мали је навео да је Србија ове године први пут у историји добила инвестициони кредитни рејтинг и нашла се међу оним земљама које су сигурне, безбедне, које имају здраве јавне финансије.
Министар је истакао да је Србија по стопи раста у прва три квартала 2024. године друга најбржа растућа економија у Европи, а да је одговорном политиком председника Александра Вучића која је усмерена ка миру, стабилности, потврђено да је Србија доминантна економија у региону и локомотива развоја целог региона.
Како је казао, тренутно је у Србији најнижа стопа незапослености, 8,2, одсто подсећајући да је 2012. године износила 25,9 одсто.
Када је реч о младима, како је навео Мали, 2012. година половина њих је била незапослена, а сада је незапосленост међу њима 20 одсто.
Србија гради девет нових ауто-путева
Додаје да ниједна инвестиција није заустављена и додао да се у Србији гради девет нових ауто-путева, отворено је 30 километара Моравског коридора, а сутра се отвара брза саобраћајница Шабац-Лозница.
"Градимо и даље инфраструктурне објекте, болнице, школе, све оно што подиже квалитет живота грађана Србије и то је веома важно. С обзиром на то да затварамо ову 2024. годину, хоћу да кажем да смо потпуно сачували макроекономску стабилност. Удео јавног дуга у БДП-у је 46,5 одсто, дакле, испод 50 одсто", казао је Мали.
Наводи да је зацртано још много циљева те да је тренутно коначан циљ Србија 2027 у оквиру којих је 323 пројеката широм Србије у вредности од око 18 милијарди евра.
"То желимо да остваримо и то није за 10 или 20 година, то је само за две године, две и по године од данас. Србија ће за само две, две и по године бити потпуно другачија, а већ је другачија данас него што је била 2020. или да се вратимо у 2011. када смо били на ивици банкрота", казао је.
Најавио је да ће од 1. јануара бити повећање зарада у јавном сектору од осам одсто за све запослене, 11 одсто за просветне раднике.
Такође, како је казао, уследиће и повећање минималне зараде 13,7 одсто.
"Ово је трећа година заредом да идемо са двоцифрењем повећање минималне зараде. Минимална зарада од 1. јануара биће 457 евра. Дакле, пре само 11-12 година била је 15.700 динара", указао је и додао да се иде ка томе да минимална зарада износи 650 евра.
Просечна зарада у Србији, како је казао Мали, биће виша од 900 евра, а за 2027. годину планирано је 1.400 евра.