Павловић и Митровић у "Дану увече": Чланице БРИКС-а у потпуности задржавају суверенитет
БРИКС је привлачан за све више земаља, а нарочито због тога што не захтева пренос суверенитета чланица, као НАТО и Европска унија, поручили су гости емисије "Дан увече" на РТ Балкан аналитичар Бранко Павловић и професорка међународне политике на Факултету политичких наука Драгана Митровић.
Аналитичар Бранко Павловић је рекао да је придружено чланство у БРИКС-у одговор на огромно интересовање држава, али да БРИКС тражи још мало времена, да се ухода и због тога уводи ниже форме сарадње.
"Заинтересованост негира причу о новим хегемонима, Русији и Кини, које би наводно требало да замене САД. То је нова платформа која не жели блоковску поделу, већ сарадњу засновану на уважавању. Ништа од сопственог суверенитета државе не преносе на БРИКС, за разлику од ЕУ. Ако идете у НАТО огроман део суверенитета преносите тамо. У БРИКС-у је све на бази консензуса. Трговина, наука, борба против тероризма, банка за развој - огроман је део области у којима могу да сарађују и да дају онолико колико сматрају да је у њихову корист", рекао је Павловић.
Он је истакао да је по паритету куповне моћи, Кина убедљиво прва испред Америке, а да следе Индија на трећем и Русија на четвртом месту, што значи да су три кључне државе БРИКС-а међу четири најјаче економије.
"Чланице БРИКС-а су неке од највећих земаља у свету, пре свега Русија и Кина, као и Индија, Бразил, Индија, Јужна Африка и оне су допринеле и да енергетска моћ БРИКС-а буде већа. Све су то елементи реалне моћи, које имају ресурсе за кредитирање земаља чланица, помажући им да оснаже националне валуте. Ову платформу то чини изузетно привлачном", рекла је за РТ Балкан Драгана Митровић, професор међународних односа на Факултету политичких наука.
Она је додала да УАЕ додају нову снагу овој групацији. Професорка је истакла да земље БРИКС-а имају низ механизама за пренос технологије, релативно отворен за коришћење напредне технологије, јачајући не само као земље учеснике, него и њихову привреду кроз плаћање у националним валутама.
"То је само један од механизама који им отвара пут за поправљање свог положаја у такозваној подели рада", рекла је професорка.
Бранко Павловић је указао да државе сада морају да се бране од Америке због њихове злоупотребе долара.
"Кад си у БРИКС-у и учествујеш у новим платформама, ако се не задужујеш у доларима, тражња за америчком валутом опада. Циљ је да се снага долара сведе на снагу Америке, а не да буде дупло јачи", поручио је Бранко Павловић.
Турска између НАТО и БРИКС-а
Од 1. јануара БРИКС добија девет земаља партнера. Драгана Митровић је подсетила да је Турска у октобру све збунила званично тражећи да постане чланица, па се поставља питање да ли земља НАТО може да буде чланица БРИКС-а.
"Формално-правно нема препрека, али суштински их има много. Нови БРИКС је велики изазов глобалној доминацији САД и НАТО пакта. Девет чланица је добило статус посматрача и оне су најближе томе да постану чланице", рекла је Митровићева.
Она је рекла да су велики притисци САД на оне земље које желе ближе да сарађују са БРИКС-ом.
"Свака од тих земаља доприноси да БРИКС постане још снажнији ан различитим пољима, као блок који гради мултиполарност. То је реч која ће добијати на снази и у наредној години", рекла је Митровићева.
Она је навела да је са проширењем БРИКС-а, и уласком УАЕ и Саудијске Арабије, која још није активирала своје чланство, ова организација постала енергетски супер клуб, који има огромну енергетску моћ и да "санкције губе убојитост" и слаби улога долара.