Генерални директор "Електропривреде Србије" Душан Живковић рекао је за РТС да је цела Европа ушла у зону проблематичне енергетске сигурности. Живковић верује да ће се створити услови да се избегне повећање цена електричне енергије за домаћинства следеће године, јер је компанија у процесу трансформације.
Најава обуставе руског гаса кроз Украјину већ је узбуркала европске берзе и гаса и струје. Иду празници, а метеоролози после Нове године најављују ледени талас зато је важно да електроенергетски систем ради стабилно.
Генерални директор Електропривреде Србије Душан Живковић је указао да је овај период генерално изазован за ЕПС, у смислу потрошње.
"Тренутна потрошња је на нивоу планиране од 110 до 120 гигават-сати дневно што можемо да покријемо из сопствених капацитета, што из обезбеђивања струје на тржишту", навео је Живковић.
Одговарајући на питање да ли ће струје бити довољно, с обзиром на то да иду новогодишњи и божићни празници и нови хладан талас, Живковић је рекао да нема разлога за бригу.
"Струје има довољно, обезбедили смо довољне количине за овај ниво потрошње који је предвиђен за наредни период, а то је нешто мање од 120 гигават-сати дневно, тако да можемо да кажемо да смо у мирној енергетској ситуацији“, подвукао је Живковић.
Протеклих дана ЕПС је и увозио струју. Живковић каже да морамо да разумемо геополитичку сутуацију и нашу неопходност да будемо спремни за те ситуације.
"Геополитички изазов је велики, немамо јасан енергетски мир, ризици су велики. Да бисмо предупредили ризике морамо размишљати на више начина, да обезбедимо електричну енергију на тржишту када је најповољнија, да сачувамо наше депоније и акумулације и да уђемо спремни за период око Нове године, али и за период до марта да и са акумулацијама и депонијама будемо у сигурној зони", истакао је Живковић.
Он је пдосетио да је нови блок у Костолцу сада на мрежи и да довољно подржава електроенергетски систем.
"У Обреновцу су термоелектране у доброј мери старе, рецимо у Колубари су 56. годиште, и ризик који имамо са тим електранама покривамо из перспективе доброг одржавања блокова у ТЕНТ-А и ТЕНТ-Б", навео је директор ЕПС-а.
Према његовим речима, ТЕНТ-А и ТЕНТ-Б су носиоци електроенергетског система.
Он је рекао да су депоније у термоелектранама на нивоу 1.600.000 тона, био је изазован период због тешког и влажног снега, али да смо показали да можемо да се изборимо и да створимо услове стабилног снабдевања у наредном периоду.
Додаје да се поправила хидрологија на Дунаву и да је попуњеност акумулације 75 одсто, као и да је Дрина целе године била на ниском нивоу, али сви остали капацитети су радили добро.
"ХЕ 'Бајина Башта' је приведена крају, тако да она ради, овај викенд смо пумпали језеро да бисмо подигли ниво воде, да имамо довољну количину воде за наредни период", навео је директор ЕПС-а.
Према његовим речима, цела Европа је ушла у зону проблематичне енергетске сигурности и регион се суочава с тим изазовима.
"За сада је све како треба. Гас је постао неизвесност и тржиште одмах реагује. Реаговало је са овим ценама – када се деси неки изазов зна да буде 500 евра мегават-сат, што је непримерено. Важно је покрити ризике сопственим депонијама, новцем на рачуну да реагујете и да сваки дан водите рачуна о свему", истиче Живковић.
Он је подсетио да је ЕПС "у процесу трансформације компаније" и додао да верује да ће повећање ефикасности рада и оптимизација процеса створити услове да се избегне повећање цене струје следеће године.