Од кога САД добијају обогаћени уранијум

Тренутно се САД ослањају на стране изворе за 71,7 одсто свог обогаћеног уранијума, упркос томе што поседују домаће ресурсе

Подаци америчке администације показују да је у 2023. Русија и даље била главни страни извор обогаћеног уранијума.

Производња уранијума у ​​Сједињеним Државама достигла је врхунац 1980. године, док је куповина уранијума од домаћих добављача достигла врхунац 1981. Од 1992. године, већина уранијума који су купили амерички оператери нуклеарних електрана је увезена.

Тренутно се САД ослањају на стране изворе за 71,7 одсто свог обогаћеног уранијума, упркос томе што поседују домаће ресурсе.

Русија испоручује 27,2 одсто услуга, што је чини највећим појединачним страним добављачем за америчке цивилне нуклеарне реакторе. После Русије, 12 одсто обогаћеног уранијума долази из Француске, осам из Холандије и седам процената из Уједињеног Краљевства.

У новембру 2024. Русија је привремено ограничила извоз обогаћеног уранијума у ​​САД, што је изазвало забринутост у вези са потенцијалним ризицима у снабдевању предузећа која управљају америчким реакторима. Ова ограничења су била одговор на недавну забрану Вашингтона на увоз руског уранијума, која је потписана раније ове године.

Поред САД, Русија је главни извозник обогаћеног уранијума у ​​земље укључујући Кину, Јужну Кореју и Француску.