Европско лицемерје: Дупке напунили складишта, па се "одрекли" руског гаса

Подаци показују колико је Европи тешко да прекине везе са Русијом која се у последњој деценији етаблирала као кључни снабдевач континента сировинама, пише "Блумберг"

Европска унија је прошле године упркос санкцијама увезла 15,5 милиона тона течног природног гаса (ЛНГ) из Русије, према подацима о кретању бродова које је анализирао "Блумберг".

Европски купци су у прошлој години значајно увећали набавке руског течног природног гаса, посебно из сибирске фабрике "Јамал ЛНГ" која се налази у власништву фирме "Новатек".

Подаци показују колико је Европи тешко да прекине везе са Русијом која се у последњој деценији етаблирала као кључни снабдевач континента сировинама, додаје њујоршка агенција.

Русија нашла купце на другој страни

Русија планира да додатно повећа извоз ЛНГ и истовремено преусмери извоз свог гаса преко гасовода до других купаца као што је Кина.

"Наставићемо да увећавамо свој удео на светским тржиштима течног природног гаса", изјавио је руски председник Владимир Путин током своје годишње конференције за штампу 19. децембра.

Русија настоји да утростручи укупан извоз ЛНГ са прошлогодишњих 33 милиона тона на 100 милиона тона у 2035. години упркос западним санкцијама.

Новоизабрани председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп најавио је да жели да повећа извоз америчког ЛНГ у Европу.

Европљани су за ову сезону напунили складишта, која се од почетка јануара, због ниских температура муњевито празне, а остаје да се види како ће их напунити за следећу зиму и колики цех ће платити грађани и привреда ЕУ због одустајања од руских енергената.