Индонезија је саопштила да неће укинути забрану продаје "Епловог" ајфона 16 и поручила да предлог америчког технолошког гиганта да уложи милијарду долара у локалну производњу још увек није довољан да испуни локалне регулативе.
Влада председника Прабова Субјанта забранила је продају најновијег ајфона у октобру након што "Епл" није испунио пропис који захтева да 40 одсто садржаја у телефонима и таблетима буде од локалних компоненти. "Гуглови" пиксел телефони су такође забрањени јер нису испунили правило.
"Епл" је предложио изградњу фабрике вредне милијарду долара за производњу свог ЕрТег уређаја за праћење уз помоћ локалног партнера, али владини званичници су ове недеље рекли да тај објекат неће испунити захтеве за локалним "садржајем" за ајфон.
"Од данас поподне, Министарство индустрије нема основу да изда сертификат о локалном садржају за 'Еплове' производе, посебно за ајфоне 16", рекао је Агус Гумиванг Картасасмита, министар индустрије Индонезије, преносе локални медији. Додао је да "Еплов" инвестициони предлог "није довољан".
"Епл" је првобитно предложио улагање од 10 милиона долара прошле године, а затим је то повећао на 100 милиона долара. Министарство индустрије, ипак, је проценило да понуде нису довољне. Званичници кажу да су те бројке мале у поређењу са продајом компаније у Индонезији.
Индонезија је више пута позивала на већа улагања "Епла" који има четири развојне академије у земљи на којима обучава студенте и инжењере за развој апликација, али нема производни погон.
Захтеви Џакарте наглашавају како четврта најмногољуднија земља на свету (и члан БРИКС-а) користи своје велико потрошачко тржиште да привуче стране инвестиције, наводи "Фајненшел тајмс".
У Индонезији има 354 милиона активних мобилних телефона, далеко више од броја становника – око 280 милиона.