Кооснивач "Скајпа" оптимиста: Европа може да победи у сектору АИ упркос доминацији САД
Никлас Зенстром, један од најуспешнијих европских технолошких предузетника и инвеститора, верује да стартап компаније на Старом континенту и даље могу да успеју у вештачкој интелигенцији (АИ) упркос великом јазу у финансирању са америчким ривалима.
Европска стартап предузећа могу да напредују развојем апликација које су изграђене на АИ платформама које воде компаније са седиштем у САД као што су "ОпенАИ" или "Гугл", рекао је Зенстром за "Фајненшел тајмс".
"Сетите се шта се десило са мобилним уређајима и клаудом: постоји неколико провајдера клауда у свету који опслужују хиљаде и хиљаде компанија", рекао је он и додао: "Можете креирати вредност као добављач апликација."
Коментари водећег представника индустрије долазе у тренутку када европски креатори политике и инвеститори постају забринути да су САД у великој предности када је реч о области вештачке интелигенције.
Многи страхују да ће Европа остати на зачељу нових технологија што би имало огромне импликације на конкурентност и националну безбедност региона.
Европска технолошка индустрија створила је стотине "једнорога" – приватних компанија вредних више од милијарду долара – и смањила јаз у финансирању у раној фази са САД "без обзира на то да ли Европа има много кључне (технолошке) инфраструктуре која је европска", рекао је суоснивач "Скајпа".
"Европске компаније могу да граде на (АИ платформама) било да су из Француске или из САД", рекао је он.
Поверење међу европским предузетницима у технолошке изгледе региона пало је на најниже нивое 2024. године, према извештају Зенстромове фирме "Атомико" о стању европске технологије. Истраживање је показало је да је 40 одсто оснивача технолошких компанија "мање оптимистичан" у погледу будућности европске технологије него годину раније.
Ипак, иако признаје је 2024. била "веома тешка" за стартапове и инвеститоре, а очекује се да ће капитал уложен у европску технологију пасти трећу годину заредом, Зенстром верује да је песимизам у погледу перспектива региона преувеличан.
"Европски је проблем што се само прича о проблему. Постоји толико узбудљивих података који показују да заправо сустижемо САД, да нам иде прилично добро", рекао је он. Зенстром ипак није навео те податке.
Извештај компаније за ризична улагања "Ејсел" објављен у октобру, открио је да су америчка улагања у генеративну вештачку интелигенцију достигла скоро 48 милијарди долара у 2023. и 2024. заједно, више од пет пута више него у Европи и Израелу, где је финансирање у сектору износило око 9 милијарди долара.