Економија

Немачки инвеститори посустали, али наша дијаспора одолева: Одакле је стигло највише новца у Србију

Од јануара до октобра 2024. је стигло 4,1 милијарде евра дознака, док су у истом периоду директне стране инвестиције износиле 3,9 милијарди евра
Немачки инвеститори посустали, али наша дијаспора одолева: Одакле је стигло највише новца у СрбијуGetty © Olena Malik

Инвеститори из Немачке су посустали, али дијаспора која живи и ради у овој земљи очигледно није. Иако улагачи из Немачке у прошлој години нису били ни међу првих десет, када је у питању отварање фабрика у Србији, дијаспора из Берлина, Франкфурта и осталих градова је и даље најдарежљивија и шаље највише новца рођацима у Србију.

НБС још није сабрала укупну вредност дознака за целу прошлу годину, али за РТ Балкан кажу да је од јануара до октобра 2024. стигло 4,1 милијарде евра, што је за 115,2 милиона евра или 2,7 одсто мање у односу на претходну годину

Структура дознака остала је слична као у претходним годинама, а сваки четврти евро стигао је из Немачке, одакле је 26 одсто дознака. На другом  месту је Швајцарска са уделом од 13 одсто, а следе Аустрија са 9 одсто, Француска са 6 одсто и Хрватска са 6 одсто. У Народној банци Србије за РТ Балкан кажу да су то земље из којих традиционално стиже највећи део дознака у Србију.

Према подацима централне банке током десет месеци 2024. године прилив СДИ у Србију је износио 3,9 милијарди евра, што представља раст од 5,6 одсто у поређењу са истим периодом претходне године, а када се укључе прелиминарни подаци закључно са 20. децембром, тај прилив је достигао 5 милијарди евра.

"Прилив девиза из иностранства по основу дознака годинама уназад је на релативно стабилном нивоу од око 6 до 8 одсто бруто домаћег производа. Одређене флуктуације у појединим годинама су последица економских дешавања из земаља из којих дознаке долазе. У условима геополитичких тензија и повишених инфлаторних притисака су обично већи приливи по овом основу, номинално посматрано", кажу у НБС. 

Када су у питању директне стране инвестиције, највећи приливи СДИ су забележени из европских (65,6 одсто) и азијских земаља (31,6 посто). Посматрано по земљама, највеће СДИ у Србију забележене су из Кине – укључујући Хонг Конг, Тајван и Макао, одакле је стигло 1.047,3 милиона евра.

На другом месту је Холандија са 744,4 милиона евра, потом Велика Британија са 425,7 милиона евра, Луксембург са 367,5 милина евра, Швајцарска са 171,3 милиона евра, док је су инвеститори из Аустрије уложили 132,3 милиона евра, из Чешке 85,4 милиона, из САД 85,3 милиона евра и Уједињених Арапских Емирата 70,8 милина евра.

Из НБС напомињу да из Холандије долазе значајна улагања и због чињенице да поједини страни инвеститори због пореских олакшица, своја улагања реализују из подружница у Холандији, иако је седиште матичне компаније у другој земљи.

Бушатлија: Немачка тоне све дубље

Економиста Махмут Бушатлија каже за РТ Балкан да су тренутне немачке инвестиције везане за стање њихове економије и да су оне тако пале због колапса немачке ауто-индустрије, сектора из којег су инвеститори и отварали највише погона у Србији.

"Они су у тешкој рецесији, која траје пет година и није се поправила од 2019. већ се само 'укопава'. Сасвим је нормално да су смањили инвестиције ван своје земље, јер ако улажу новац ван, онда немају неке бенефите у својој земљи. Оно што су већ инвестирали овде, у највећем обиму је део ауто-индустрије која је у распаду. То што више нису ни међу првих десет инвеститора говори о томе каква је њихова економија у овом моменту", каже Бушатлија.

Он указује да и међу радницима у ауто-индустрији који су остали без посла сигурно има и оних који су отишли из Србије.

"Када дођу у ситуацију да држава треба да им помаже, она неће помагати да би наши људи радили, него пре свега морају да понуде Немцима сва та места. Они који раде шаљу новац јер је то практично једини вид њихове штедње, да шаљу кући па да се део потроши, а остало се чува за старе дане. Они сада сигурно морају да пазе на сваки евро и слаће мање пара у Србију", сматра Бушатлија.

Он сматра да немачке компаније које су везане за ауто-индустрију немају будућност да остану овде.

"Кад се заврши оно што су уговорили, велико је питање да ли ће продужити уговоре или ће затворити фирме, које су ионако отворили уз наше субвенције, тако да ће само држава имати штете", сматра Бушатлија.

Економисти указују да се новац које гастарбајтери шаљу из иностранства највећим делом троши за одржавање стандарда и потрошњу домаћинстава, а да свега један до три одсто дознака грађани искористе за покретање неког посла. Према незваничним подацима, око 25 одсто новца искористи се за куповину некретнина, па то делом објашњава и појачану потражњу за куповином станова и раст цена квадрата, нарочито у Београду, последњих година. 

image