Европска унија разматра да одустане од осетљиве трговинске истраге против Кине, што фрустрира званичнике у Вашингтону, где долазећи Трампов тим то види као капитулацију пред Пекингом.
Новоизабрани председник Доналд Трамп обећао је строжи став према Пекингу и запретио је ЕУ царинама, а његов тим је критиковао блок да је слаб према Кини. Начин на који ЕУ буде решила спор са Пекингом биће показатељ како ће свет приступити трговини под новом администрацијом у Вашингтону, али и тест отпорности трансатлантских односа.
ЕУ је поднела жалбу против Кине Светској трговинској организацији (СТО) 2022. године због трговинских ограничења које је Пекинг увео Литванији након што је та балтичка земља отворила представништво Тајвана у свом главном граду. Кина, која Тајван сматра својом територијом, више пута је изразила критиковала земље које су у званичном контакту са владом у Тајпеју.
Европска комисија, извршна рука блока, саопштила је тада да Кина користи економску принуду против једне чланице ЕУ - тврдњу коју су САД и 17 других земаља подржале као треће стране у случају.
Министар спољних послова Литваније рекао је да је та земља патила од "економске принуде" и да је уклоњена из кинеског царинског система. ЕУ је критиковала поступке Пекинга у децембру 2021. и изнела питање пред СТО неколико недеља касније. Литванија је 2023. године саопштила да се трговина са Кином "стабилизује" и да су царинска ограничења укинута.
У јануару 2024. ЕУ је одлучила да обустави поступак, што је изазвало једногодишњу лобистичку помаму, док су друге престонице гурале Брисел да не одустане, из страха да ће то створити лош преседан.
Логика је била да би ЕУ вероватно изгубила случај јер потребни докази више нису били ту, рекли су извори "Блумберга", због чега би ЕУ изгледала слабо. Обустављање случаја је било тактичко и политичка одлука о томе да ли да се настави тек треба да буде донета, рекао је један извор. Председница Комисије Урсула фон дер Лајен има последњу реч по том питању.
Европски званичници су у више наврата обећавали да ће радити са Трамповим тимом на Кини, али су то условљавали тиме да сами не буду на мети царина.
Амерички званичници - како у садашњој администрацији тако и у Трамповој - сматрају да ће Пекинг одустајање од тужбе схватити да може да се извуче са "малтретирањем" земље чланице ЕУ без последица.