Нова еколошка регулатива из Европске уније, позната као Механизам за прилагођавање угљеничних граница (ЦБАМ), могла би да угрози више од 100.000 радних места у Украјини, посебно у индустријама челика, хемикалија и цемента, упозорила је Федерација послодаваца Украјине.
ЦБАМ, који ступа на снагу 2026, увешће порез на производе са високом емисијом угљеника који се увозе у Европској Унији. Циљ је да се страни произвођачи приморају да модернизују своје процесе како би испунили строге еколошке стандарде ЕУ.
Међутим, украјински привредници тврде да ће ово озбиљно погодити економију земље, која је већ ослабљена сукобом са Русијом. И то тако што смањује конкурентност украјинских производа - индустрије које зависе од угљенично интензивних процеса мораће да плаћају високе таксе на извоз из ЕУ. Истовремено, повећава се предност ЕУ произвођачима, јер ће европске компаније бити заштићене од јефтиног увоза.
Објашњавајући како ова нова еколошка правила додатно угрожавају економију земље, Федерација послодаваца Украјине навела је пројекције из извештаја према којем би до 2030. године украјински БДП могао да падне за 6,4 одсто док би извоз у ЕУ могао да се смањи за скоро десет процената.
Сергеј Лавриненко, извршни директор украјинске компаније "Сталканат", која производи челичне сајле и влакна, изразио је забринутост због неизвесности око имплементације ЦБАМ-а:
"Највећи изазови за нас у спровођењу ЦБАМ су неизвесност, непредвидивост и недостатак података".
Кијев сада инсистира да ЕУ направи изузетак за Украјину или барем одложи примену ЦБАМ, позивајући се на члан регулативе који омогућава привремено ослобађање од оваквих мера у ванредним околностима. Украјинска влада тврди да сукоб са Русијом управо спада у ову категорију.
Брисел је сада у дилеми - да ли да попусти Украјини и ослободи своју еколошку стратегију или истраје у климатским циљевима без обзира на економске последице за Кијев?