Наредба Министарства пољопривреде: Зашто је забрањен увоз меса из Немачке

Министарство пољопривреде је поводом појаве заразне болести слинавка и шап у Немачкој, данас саопштило да на територији наше земље не постоји ниједна сумња, нити потврђен случај ове болести

Министарство пољопривреде је забранило увоз животиња и меса из Немачке и других земаља у којима постоји сумња или је потврђена заразна болест слинавка и шап (FMD). У "Службеном гласнику" је јуче објављено да данас ступа на снагу Наредба о предузимању мера за спречавање уношења ове болести у Србију, која подразумева забрану увоза животиња, меса, прерађевина, млека, па чак и хране за кућне љубимце.

Наредба се односи се и на пошиљке живих домаћих говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара које се крећу преко земаља у којима постоји сумња или је потврђена болест.

Министарство пољопривреде је поводом појаве заразне болести слинавка и шап у Немачкој, данас саопштило да на територији наше земље не постоји ниједна сумња, нити потврђен случај ове болести

Слинавка и шап је вирусна и веома заразна болест која погађа папкаре, у које спадају говеда, свиње, овце и козе, уз ретке случајеве на другим врстама животиња и људима.

Како је наведено, зараза ове болести проузрокује значајне економске штете, због чега се налази на листи најопаснијих болести Светске организације за здравље животиња.

Последњи случај слинавке и шапа у Србији забележен је 1996. године на територији АП Косово и Метохија.

Из Министарства пољопривреде су навели да заједно са Управом за ветерину активно прате ситуацију у другим земљама и да предузимају превентивне мере како би се спречило уношење и ширење болести на територији Србије.

"Управа за ветерину је 15. јануара одржала састанак са стручним тимовима и надлежним институцијама које ће радити на превенцији и одржавању високог нивоа обазривости и спремности за брзу реакцију у случају постављања сумње на ову болест у нашој земљи", наводи се у саопштењу ресорног министарства.

Они су апеловали на све заинтересоване стране да прате упутства надлежних органа и да се строго придржавају прописаних мера ради заштите здравља животиња и спречавања уношења болести у нашу земљу.

У складу са обавезама пријављивања заразних болести Светској организацији за здравље животиња, Савезна Република Немачка је 10. јануара обавестила о присуству заразне болести слинавка и шап на свом подручју, у области Бранденбург, западно од Берлина. Болест је потврђена у популацији водених бивола, од којих су три животиње угинуле.

Агроекономски аналитичар Бранислав Гулан каже за РТ Балкан да месо у Србију углавном стиже из Шпаније, док из Немачке не стижу велике количине на наше тржиште. Он указује да би појава ове заразне болести катастрофално лоше утицала на домаће сточарство које је ионако годинама у кризи, којој је у значајној мери допринео недостатак стратегије и прекомерни увоз.

"У Србију је до 1. децембра прошле године увезено 427.139 комада прасади тежине до 50 килограма и то смо платили 48 милиона евра, купили смо 42.363 тоне свињског меса за 143 милиона евра. Увезли смо 61.278 тона производа од меса за 158 милиона евра. Свињских масноћа смо купили 16.212 тона, за 19,6 милиона евра. То је 368 милиона евра за 11 месеци, што је знатно више у односу на претходну годину. Живи прасићи се увозе из Данске, а највеће количине меса стижу из Шпаније. Поређења ради, у 2023. је увезено око 30.000 тона меса, а прошле године 12.000 више", наводи Гулан.

Он указује да су неопходне мере за заштиту домаћег сточног фонда.