Економија

Трамп прети Европи: Царине би уздрмале и српску економију

Стручњаци сматрају да Трамп увођењем царина на европску робу жели да умањи конкурентност европске привреде, али да би се то одразило и на домаћу привреду
Трамп прети Европи: Царине би уздрмале и српску економијуGetty © stock photo

Професор Економског факултета Љубодраг Савић изјавио је данас, поводом најаве председника САД Доналда Трампа да ће увести царине на робу из ЕУ, да би Србија осетила последице од увођења царина ЕУ с обзиром на то да има међузависне односе са ЕУ, као на пример са Немачком која је најважнији спољнотрговински партнер Србије.

"Европа је упала у економску кризу 2009. године од које се до дан данас није озбиљно опоравила", истакао је Савић за Танјуг и додао да је ЕУ жртва европских амбиција и погрешне политике у смислу одрицања нечега што је деценијама била тајна њеног успеха, а то су јефтини енергенти, јефтине руске сировине.

"Друго, имали сте глобализацију која је највише погодовала Европи јер сте тада били доминантни, ваше технологије су биле боље од кинеских, светско тржиште је било ваше тржиште. Глобализација је променила лице, дошла је Кина, Америка, Трамп", објаснио је Савић.

Он је рекао да Трамп увођењем царина на европску робу жели да умањи конкурентност европске привреде, и додао да он лично није оптимиста да ће Европа лако да реши овај проблем уколико Трамп испуни своје претње.

ПКС: Европа губи конкурентност

Помоћник директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију Привредне коморе Србије Бојан Станић изјавио је данас, поводом најаве председника САД Доналда Трампа да ће увести царине на робу из ЕУ, да би привреда Србије трпела последице уколико би САД увеле царине ЕУ у смислу смањења доступности европског тржишта којe је Србији и даље главни за извоз.

Станић је додао да би велики удар на конкурентност европске привреде на америчком тржишту био уколико би те царине биле много шире и ако се не би односиле само на индустрије метала.

Да би Европа заштитила конкурентност на унутрашњем тржишту ЕУ уколико царине буду уведена, Станић је истакао да би постојала могућност да се те царине прошире и да додатно наруши Споразум о слободној трговини који Србија има потписан са ЕУ, што би се негативно одразило на српску привреду.

Станић је истакао да Европа континуирано губи конкурентност у последњих неколико година, и додао да након те стагнације мора да уследи или опоравак или дубља рецесија.

"Европа је сада зависна од односа између Америке и Пекинга, и сад видимо контрадиткорне изјаве од стране америчког естаблишмента. Када се говори о односима са Кином прво се помињу царине од 25 одсто, сада се оне спуштају на 10 одсто. Говори се о томе како је Кина највећи изазивач, а један од ретких званичника који је позван на инаугурацију је био председник Кине", навео је Станић.

Према његовим речима, Америка у тим условима поделе светске привреде може много боље да се развија него привреда Европе с обзиром на то да је Америка једина земља на свету која може да се развија и функционише у потпуној изолованости.

Коментаришући Трампову изјаву да се Европа врло лоше односи према Америци и да ће морати да се суочи са царинама јер је то једини начин да се постигне праведност, Станић је рекао да је та изјава политичка и да она има краткорочни бенефит који се жели постићи.

Додао је да у стратешком смислу за америчку спољну али и унутрашњу политику и безбедност битно како се она котира ван граница САД.

Како је навео, интерес Америке је да Европа буде што више везана за њих, што је могуће кроз економску зависност, али и да не буде толико економски исцрпљена зато што је ЕУ један од главних спољнотрговинских партнера САД.

image