И ове године, као и претходних, одржан је скуп Светског економског форума (ВЕФ) у швајцарском граду Давосу. Изнова су се, као и прошлих година, окупили шефови влада, банака и великих мултинационалних корпорација, економисти и присталице веома чудног политичког програма, кога оснивач форума Клаус Шваб назива "четвртом индустријском револуцијом" или "великим ресетовањем".
Ипак, за разлику од ранијих година, он није привукао велику пажњу западних медија.
Зашто? У поређењу са претходним самитима, на овом форуму осећала се нелагода изазвана повратком Доналда Трампа, који је објавио рат глобализму и дневном реду који се промовише у Давосу.
Цена "гаса слободе"
Светски економски форум је познат и по томе што привлачи медијске звезде и познате јавне личности, које би, према мишљењу руководства форума, требало да промовишу ову агенду, примећује руски геополитичар Леонид Савин на сајту "Геополитика".
Овог пута у Давосу, то је била Мелани Браун, бивша чланица групе "Спајс грлс", која је представљена као једна од "милион жена у свету, које су биле изложене породичном насиљу". Али, њен наступ једноставно није вредан помена. То је био само један из дугог низа говора у истом духу "прилично чудног коктела идеја глобализма, феминизма, капитализма, технологије и неолиберализма, зачињеног демократском реториком", примећује руски геополитичар. То је, преко ноћи, напросто постао "свет од јуче".
Уочи самита, економисти и банкари предвиђали су да ће година 2025. бити "година великих промена". То ће се, изгледа, заиста и остварити, али не онако како су то замишљали чувени експерти из Давоса.
Један од учесника је приметио да ће "трансатлантски раскол" само наставити да се продубљује. "Америчка изузетност" ће се, тврди Савин, такође наставити, али са неочекиваним обртом: постаће много скупља.
То се, пре свега, односи на гас. Ако Европљани желе да купују амерички гас, ако су у ствари приморани да, уместо руског гаса, који су добијали по много нижим, управо багателним ценама, купују амерички, плаћаће га много скупље. Али, то је цена "гаса слободе".
"Под Трампом ће САД јачати притисак на Европску унију", примећује Савин. У свом обраћању форуму у Давосу, Трамп је осудио "регулаторе ЕУ", који су циљали америчке компаније као "облик опорезивања".
"Они то не би требало да раде. Имамо веома крупне замерке према политици ЕУ", изјавио је Трамп. Он је, при томе, посебно поменуо судски спор који је америчка компанија "Епл" прошле године изгубила у Ирској, захтевајући, без извињења, од Ирске да врати новац.
На овогодишњем форуму било је речи и о мултилатерализму, која није исто што и мултиполарност.
"Морамо заједно да подржавамо и практикујемо прави мултилатерализам", изјавио је један од учесника.
"Мултилатерализам је начин да се одржи светски мир. То је 'златни кључ' за решавање потешкоћа и изазова са којима се суочава овај свет", додао је.
Термин "мултилатерализам" користила је администрација Барака Обаме и, посебно, његова државна секретарка Хилари Клинтон. Повратак "мултилатерализму", уместо истинској мултиполарности, или једносмерном диктату САД, само потврђује тезу руског геполитичара Александра Дугина: некад идеолошки јединствен блок САД и ЕУ пуца по шавовима. Заправо, Запад никад није био јединствен блок. Запад се састоји од најмање два пола: Европе и САД.
Трамп је у свом другом мандату одустао од глобализма на "амерички начин".
"С временом се Трампов покрет развио у посебну идеологију", додаје Дугин, "а њена централна премиса је да је глобализам пропао и да његова криза није измишљотина противника или пропаганде, већ реално стање ствари".
Уосталом, како примећује Савин, Кина покушава да глобализацију под окриљем САД замени кинеском глобализацијом: "Кина то, наравно, ради суптилније, без притиска или принуде, као што су раније практиковале западне мултинационалне корпорације".
Синдром спаситеља човечанства
На овогодишњем ВЕФ-у, забележен је и наступ панамског председника Хозе Раула Мулина, који је поновио да "Панамски канал припада Панами". Другим речима: САД ту немају шта да траже.
На форуму у Давосу наступио је и Владимир Зеленски, али он се, додаје Савин, није одликовао иновативношћу. Он је једноставно позвао ЕУ да продужи "помоћ" Кијеву.
Није јасно како ЕУ то може да уради, нарочито без јефтиног руског гаса. Штавише, ЕУ је потврдила да ће енергенти постати још скупљи, али да ће Унија бити принуђена да их плаћа. Како коментарише Савин: "Потрошња ће наставити да уништава економију. Зато изјаве о 'инвестиционом плану ЕУ', који је наводно и технолошки и 'зелени', уопште не делују уверљиво".
ЕУ се, очигледно, налази у дубокој и све дубљој кризи. Ову кризу погоршава нови курс спољне политике Вашингтона, којој је сада на челу Трамп. Бајден је политички покојник.
Форум у Давосу, закључује Савин, а са њим и програм глобалиста, упркос њиховом утицају, налази се у слепој улици, а један од главних узрока је прави главни пол западног света – САД.
Добродошли у врли нови свет. У њему ће главну улогу на Западу и даље играти САД, које су оболеле од "месијанског комплекса". У ствари, како примећује италијански геополитичар Лоренцо Марија Паћини, САД су оболеле од "синдрома спаситеља човечанства".
Овај синдром означава патолошку предиспозицију да се преузме одговорност за "добробит" других, на штету сопственог психичког и емоционалног здравља. А он не погађа само Американце, додаје Паћини: "Амерички месијанизам има једну посебно озлоглашену особину", тврди италијански геполитичар, "што постаје све очигледније на почетку другог Трамповог мандата".
Чак и када је то против жеља оног који се, наводно, спасава. Чак и када он не захтева спољну "помоћ", или није спреман да се промени. Али, мораће. То је, једноставно, логика историје. Птицо, или једи или умри.