Последице царинског рата: Кинеске таксе на амерички ЛНГ преусмериће глобалне трговинске токове

Пекинг је одговорио контрамерама на Трампове царине

Одлука Кине да уведе узвратне царине на течни природни гас (ЛНГ) увезен из САД изазваће (гадан) "развод" највећег светског купца и највећег светског продавца супер-охлађеног горива.

Пекинг је најавио намете од 15 одсто на амерички гас убрзо пошто је председник САД Доналд Трамп увео царину на робу из Кине. Како подсећа "Блумберг", Кина је прошле године увезла око шест одсто свог ЛНГ-а из САД.

Тај потез ће вероватно подстаћи кинеске купце који имају дугорочне уговоре са америчким компанијама да препродају своје пошиљке увозницима на другим местима. Увозници ЛНГ-а у земљи већ су претоварили велики део својих америчких залиха на друга тржишта, попут Европе, где су цене атрактивније.

Кинески купци ЛНГ-а већ се распитују међу колегама у Азији и Европи о размени додатних америчких пошиљки за терет из других земаља, пише "Блумберг", позивајући се на трговце.

Поремећај трговинских токова "могао би да подигне цене свуда", рекао је Саул Кавонић, енергетски аналитичар у МСТ-у.

Мало је вероватно да ће кинеске фирме потписати нове дугорочне уговоре са америчким компанијама све док трговинске тензије остају високе. Ово је лоша вест за оне америчке извознике који морају да привуку купце пре него што обезбеде неопходна финансијска средства за почетак изградње.

У међувремену, Кина је поднела званичну жалбу Светској трговинској организацији због америчких царина.

Како је саопштило Министарство трговине Кине, жалба је поднета како би се заштитила "легитимна права и интереси" Кине.

Кина је оптужила америчке власти за "злонамерне акције" и тврди да су уведене царине "једностране и неправедне".

Кинеска царинска комисија саопштила је да америчко увођење царина представља озбиљно кршење правила Светске трговинске организације, не решава унутрашње проблеме САД и подрива нормалну економску и трговинску сарадњу између Кине и САД.