Економија

Цене квадрата дижу порез на имовину: Ко ће плаћати више и колике су казне за кашњење

Осим затезне камате од 16,5 одсто на годишњем нивоу, физичка лица која не плате порез на време могу бити санкционисана новчаном казном од 5.000 динара
Цене квадрата дижу порез на имовину: Ко ће плаћати више и колике су казне за кашњењеGetty © Nenad Cavoski

Грађани, физичка и правна лица, као и предузетници, имају рок за плаћање прве рате пореза на имовину за 2025. годину до петка, 14. фебруара. Из Управе за јавне приходе упозоравају да кашњење може донети високе камате и казне.

Износ прве уплате у овој години изједначен је са износом који је плаћен у последњем кварталу 2024. године. Након што Пореска управа достави нова решења, грађани ће имати рок од 15 дана да измире евентуалну разлику између уплаћеног аконтационог износа и стварне пореске обавезе.

Уколико порески обвезници не приме решење на време, препоручује се да прву рату плате у истом износу као последњу из 2024. године, како би избегли затезне камате.

Осим затезне камате од 16,5 одсто на годишњем нивоу, физичка лица која не плате порез на време могу бити санкционисана новчаном казном од 5.000 динара. Уколико дуговање постане дугорочан проблем, пореске власти могу покренути поступак принудне наплате, што може укључивати и блокаду рачуна дужника.

Поред тога, уколико се избегавање плаћања пореза утврди као прекршај обвезници могу бити кажњени износом до 50 одсто утврђеног пореза, али не мање од 5.000 динара.

Већи порез у Београду и Новом Саду

Од 1. јануара 2025. године обвезници у Београду и Новом Саду ће плаћати већи порез на имовину, с обзиром на то да су градске власти усвојиле нова пореска решења са вишим основицама, пише "Бизнис".

Градско веће Новог Сада повећало је просечне цене квадрата некретнина на основу којих се обрачунава порез.

У првој зони, која обухвата најатрактивније делове града попут Лимана, Старог града и Житног трга, порез на станове ће се обрачунавати према просечној цени квадрата од 127.920 динара, док је прошле године била 110.326 динара. Цена квадрата куће за становање порасла је на 107.980 динара, док ће гараже и помоћни објекти бити опорезовани по основици од 63.810 динара.

У другој и трећој зони Новог Сада порез ће такође бити већи, са просечним ценама квадрата за станове које сада износе 112.560 динара у другој зони и 60.765 динара у трећој зони.

Слична ситуација је и у Београду, где су градске власти усвојиле нацрт нове одлуке о порезу.

У првој, екстра пословној зони, која обухвата строги центар града, просечна цена квадрата стана сада уместо 236.934 динара износи 252.050 динара, док је цена квадрата куће скочила на 208.013 динара.

У првој зони која обухвата Дедиње и одређене делове Чукарице, просечна цена квадрата за станове сада је 261.418 динара, док је порез на куће за становање обрачунат према основици од 237.672 динара по квадрату.

У другој зони, која обухвата делове Земуна, Новог Београда и околине аеродрома, просечна цена квадрата стана износиће 178.911 динара, док је за куће цена 149.626 динара.

У трећој зони, где спадају рубни делови града, просечна цена квадрата стана сада је 129.982 динара, док је за куће обрачуната цена 100.795 динара.

Како умањити пореске обавезе?

Порески обвезници имају неколико опција за смањење износа пореза на имовину, а један од њих је амортизација непокретности. На овај начин порез на имовину може бити умањен до 40 одсто укупне вредности некретнине кроз обрачун амортизације. Ово умањење зависи од одлуке локалних власти и примењује се пропорционално на годишњем нивоу.

Грађани који станују у некретнини која је у њиховом власништву могу остварити порески кредит до 50 одсто износа пореза, а максимално 20.000 динара годишње.

Порез на станове и куће површине до 60 квадратних метара, који нису на грађевинском земљишту и не издају се у закуп, може бити смањен за 75 одсто уколико у њима живе само старији од 65 година.

image