Економија

Сикорски: САД имају огроман суфицит у извозу услуга у ЕУ

Према подацима Европске уније, 2023. године трговински дефицит САД са ЕУ износио је 156,6 милијарди евра. У услугама су, међутим, САД имале суфицит од 108,6 милијарди евра, чиме је укупан трговински биланс достигао 48 милијарди евра, у корист ЕУ
Сикорски: САД имају огроман суфицит у извозу услуга у ЕУGetty © NurPhoto / Contributor

Пољски министар спољних послова Радослав Сикорски одбацио је данас тврдњу председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа да је трговина са Европом неповољна по ту земљу, наводећи да САД имају "огроман" суфицит у погледу трговине услугама са ЕУ.

"Надам се да сви учесници своја мишљења и одлуке заснивају на чињеницама. Док Европа има суфицит у трговини видљивом робом (са САД), САД имају огроман суфицит у извозу услуга", рекао је Сикорски новинарима у Бриселу, пренео је "Политико".

Сикорски је рекао да сваки пут када неко из ЕУ користи Убер, "неки део накнаде иде у Сједињене Државе".

"Сваки пут када гледамо филм на 'Нетфликсу', новац иде у Сједињене Државе... Сваки пут када користимо друштвене медије или вештачку интелигенцију, америчка индустрија има користи. Постоје и огромни токови инвестиција... Све у свему, ово је од велике обостране користи", рекао је он.

Према подацима Европске уније, 2023. године трговински дефицит САД са ЕУ износио је 156,6 милијарди евра.

У услугама су, међутим, САД имале суфицит од 108,6 милијарди евра, чиме је укупан трговински биланс достигао 48 милијарди евра, у корист ЕУ.

Трамп је раније запретио да ће САД увести санкције на робу из ЕУ.

Европска комисија, која управља трговином за ЕУ, саопштила је да ће узвратити ако Трамп уведе царине, а званичник ЕУ, који је желео да остане анониман је рекао да је ЕУ саставила листу ентитета на које ц́е узвратити ако Трамп уведе царине, пренео је "Политико".

У Бриселу постоји нада да се трговински рат може ублажити или потпуно избећи ако ЕУ може да понуди Трампу повољан "посао", сличан онима које је прихватио из Канаде и Мексика у замену за повлачење царина од 25 одсто против обе земље.

Кључни предлог који је изнела председница Комисије Урсула фон дер Лајен је да би Европа могла да купује више течног природног гаса од САД.

Исти званичник ЕУ који је желео да остане анониман је рекао да је једна од опција која се тренутно разматра у Бриселу да ЕУ субвенционише куповину течног природног гаса из САД, за земље које се тренутно ослањају на руски гас, плаћајући им сваку разлику у цени да пређу на америчког снабдевача.

Сикорски, који је један од ретких званичника ЕУ који има директан контакт на високом нивоу са америчком администрацијом, нагласио је да Пољска већ купује "огромну количину" америчког течног природног гаса и рекао да је на Европи да "стекне кредибилитет" код Трампа издвајањем више новца на одбрану и управљањем безбедношћу у Африци без ослањања на Вашингтон.

image