Лидери ЕУ разматрају увођење ограничења цена природног гаса, које су недавно достигле рекордне нивое. Индустријске групе, међутим, упозоравају да би таква мера могла да поремети стабилност тржишта и сигурност снабдевања.
Последњих недеља, цене гаса у ЕУ су скочиле, са Холандским фондом за пренос титула (ТТФ), европским стандардом, који је у уторак достигао двогодишњи максимум од 59 евра (61 долар) по мегават-сату. Ово се приписује таласу хладног времена, смањеној производњи обновљиве енергије и забринутости за снабдевање.
Цене гаса су такође три до четири пута скупље него у САД, што представља додатни проблем већ слабо конкурентним европским компанијама.
На врхунцу енергетске кризе 2022. године, ЕУ је увела механизам ограничења цена са циљем ТТФ-а од 180 евра по мегават-сату, али та мера никада није примењена.
У извештају о конкурентности ЕУ, бивши председник Европске централне банке Марио Драги прошле године је предложио "динамично ограничење", за које је тврдио да би могло да обесхрабри шпекулације на спот тржишту. Он је рекао да би се такав механизам могао користити када се цене енергената у ЕУ значајно разликују од глобалних стопа.
"Детаљно проучавамо Драгијеве препоруке о овом конкретном питању", рекао је анонимни званичник ЕУ за "Фајненшел тајмс". Иако су расправе још у раној фази, извори су рекли да би позитивна одлука могла бити објављена следећег месеца као део стратегије Брисела за јачање тешке индустрије ЕУ.
Међутим, трговци гасом су изразили своје противљење предлогу у писму председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен и упозорили да би ограничење цена "могло имати далекосежне негативне последице по стабилност европских енергетских тржишта", јер би се добављачи могли окренути трговцима ван ЕУ.
Двојица високих званичника блока рекли су да ће планови такође укључивати мере за спречавање трговаца да повећају цене гаса током лета, док европске земље праве залихе горива уочи следеће зиме.
Један дипломата ЕУ рекао је да ће неке земље чланице вероватно "оклевати" да ограниче цене. Немачка и Холандија биле су међу земљама које су се противиле претходном ограничењу цена.
Свака интервенција би такође могла да избегне покушаје ЕУ да избегну Трампове царине. Амерички председник оставио је Бриселу могућност да избегну таксе куповином још више ЛНГ од САД.
Спот тржиште гаса у ЕУ требало је да створи флексибилнији систем одређивања цена који ће се боље прилагођавати флуктацијама понуде и потражње. Земље добављачи су дуго упозоравале да би замена дугорочних уговора променљивим ценама повећала волатилност тржишта. Русија, историјски велики снабдевач ЕУ гасом, била је значајан критичар те политике.
ЕУ се обавезала да ће постепено укинути руске испоруке као одговор на ескалацију украјинског сукоба 2022. године, тврдећи да Москва користи своје енергенте као "оружје" против европских потрошача. Сходно томе, блок се окренуо увозу скупљег течног природног гаса (ЛНГ) из земаља као што су САД и Норвешка, што је допринело расту трошкова енергије.