Европска унија би требало да преиспита своја правила за исплату државне помоћи и да успостави бољи надзор над кључним ланцима снабдевања попут енергенеата и чипова како би се супротставила америчком Закону о смањењу инфлације, поручила је италијанска премијерка Ђорђа Мелони, преноси "Блумберг".
Реч је о закону који је усвојила администрација Џозефа Бајдена на основу ког америчке компаније добијају субвенције због којих ће бити у неправедној предности у односу на европске.
Италијанска премијерка је критиковала америчка правила, рекавши да ЕУ треба више да ради на томе да постане независна са сопственим ланцима снабдевања када је реч о кључним индустријама.
Мелони је амерички закон осудила и почетком децембра када је навела да је нова регулатива САД дискриминаторна према европским предузећима. Том приликом је саопштила да је њена влада спремна да подржи напоре за заштиту европских породица и компанија.
"Позитивним сматрамо мере које фаворизују конкурентност и штите стратешку производњу уз очување интегритета заједничког тржишта без дискриминације", истакла је она.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен раније је представила план у четири тачке којим се предвиђа давање више слободе чланицама ЕУ да улажу у сопствене компаније.
Против Закона о смањењу инфлације и француски председник Емануел Макрон који је поручио да Европљани морају да снажно одговоре на потез Вашингтона.
Америчким Законом о смањењу инфлације издваја се више од 360 милијарди долара за сузбијање последица климатских промена, што укључује пореске олакшице за постављање и прављење инфраструктуре која је у складу са политиком преласка на тзв. чисту енергију.