Економија

Чека се расплет ситуације у НИС-у: Истиче рок за увођење америчких санкција

Енергетски стручњак Жељко Марковић је рекао да је било разних спекулација у вези са променом власништва, али да се расплет и даље чека
Чека се расплет ситуације у НИС-у: Истиче рок за увођење америчких санкција© НИС

Санкције НИС-у требало би да ступе на снагу у петак, уколико се не уважи молба НИС-а за поновно одлагање санкција коју је подржала и Влада Србије. Енергетски стручњак Жељко Марковић рекао је за РТС да се о потенцијалном одлагању и даље не зна ништа, али да се није одустало од захтева за трансформацијом власништва. Уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић оценила је да ће НИС у разговорима Москве и Вашингтона доћи у пакету са нафтним сектором и "Гаспромњефтом".

Марковић је рекао да се и даље не зна ништа више о потенцијалном одлагању санкција, али и да се и даље тражи својинска трансформација.

"Оно што је урађено претходно јесте да је дошло до одређене рекомпозиције власништва у оквиру два руска партнера, ћерке и мајке фирме 'Гаспромњефт', тако да сада нико нема преко 50 одсто, али очигледно то није довољно", навео је Марковић.

Додао је да је било разних спекулација у вези са променом власништва, али да се расплет и даље чека.

Јелица Путниковић је рекла да сумња да је у разговорима САД и Русије било речи о НИС-у, али да су вероватно разговарали о прерасподели у геополитичком смислу.

"Знамо да је и Русија богата разним природним богатствима, не само нафта и гас, него и критичне минералне сировине које су веома битне за нову технолошку револуцију која је наступила, за вештачку интелигенцију, за, у крајњем случају, све оно што је услов да се привреда развија", навела је Путниковићева.

Додала је да се зна и да Украјина има велика рудна богатства и да је вероватно, осим рата, и то била тема разговора.

Јелица Путниковић је оценила да ће и санкције нафтном сектору стићи на дневни ред.

"Ту ће се причати уопште о тим санкцијама, да се укину санкције нафтном сектору, да се забрани сутра ово што су и ЕУ и велике земље Г7 и Г20 донеле одлуку да не може да се руска нафта продаје у Европи и да се ограничи цена руске нафте. И ово што је последње, да се 'Гаспромњефту' и још неким руским нафтим компанијама укину санкције и онда смо ми у том пакету 'Гаспромњефта'", истакла је Јелица Путниковић.

image